W przyszłym roku czekają nas duże inwestycje drogowe

22.12.2021   Autor: News4Media
1083---31
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wylicza, jakie ma plany na przyszły rok. Chodzi o przygotowanie dokumentacji pozwalającej na rozpoczęcie budowy nowych tras.

To etap nie mniej ważny niż sama budowa. Drogowcy tłumaczą, że zanim na jakiś teren inwestycji wjedzie ciężki sprzęt, to najpierw trzeba przygotować dla przedsięwzięcia szereg planów, ogłosić przetargi, otrzymać decyzje, zgody i pozwolenia. Dopiero potem można zaczynać realne roboty. Właśnie o tych biurokratycznych zamierzeniach na 2022 r. informuje GDDKiA.

Na etapie przygotowania znajduje się 87 zadań o łącznej długości około 1900 km. To przedsięwzięcia ujęte w Programie Budowy Dróg Krajowych, do których trzeba doliczyć 85 obwodnic spośród 100 zapowiedzianych przez rząd. Mają one w sumie mieć ok. 739 km długości. Sporo będzie się działo w województwie wielkopolskim i zachodnio-pomorskim. 

Województwo wielkopolskie
Przygotowywana jest dokumentacja dla S10, S11 i DK 25.

- Droga ekspresowa S10 na terenie województwa wielkopolskiego została podzielona na dwa zadania. Pierwsze to Piła – Wyrzysk o długości około 28 km. Znajduje się ono w fazie prac studialnych, w ramach których powstają Studium korytarzowe, Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ) oraz Koncepcja programowa (KP). Aktualnie finalizowane są prace projektowe nad II etapem, jakim jest STEŚ - podają drogowcy i dodają, że druga część to obwodnica Wyrzyska. Już jest wybrany wykonawca dobudowy drugiej jezdni a planowany termin zakończenia prac projektowych to III kw. 2022 r.
Ponad 270 km S11 od granicy woj. zachodniopomorskiego i wielkopolskiego do końca obwodnicy Kępna jest na etapie opracowywania dokumentacji projektowej. Dla odcinków Szczecinek - Piła, Ujście - Oborniki, Oborniki - Poznań wraz z obwodnicą Obornik oraz Ostrów Wielkopolski – Kępno złożone są wnioski o wydanie decyzji środowiskowych.

Województwo zachodniopomorskie
Uwaga skupia się na zachodniej obwodnicy Szczecina w ciągu S6. To planowane 50 km z tunelem pod Odrą.

S10 Szczecin – Piła. W sierpniu zostały ogłoszone przetargi (część Stargard – Piła) na wykonanie badań podłoża wraz z elementami koncepcji programowej, a w pierwszym kwartale przyszłego roku planowane jest podpisanie umów na wykonywanie dokumentacji. Dla odcinka Kijewo-Zdunowo trwa obecnie uzyskiwanie decyzji środowiskowej.

Co do S11 to został do wybudowania tylko odcinek Bobolice - Szczecinek o długości 24,5 km. Fragment ten znajduje się pomiędzy realizowanymi obecnie w systemie Projektuj i buduj odcinkami Koszalin - Bobolice i oddaną w ubiegłym roku obwodnicą Szczecinka. Pod koniec września tego roku został złożony wniosek o wydanie decyzji ZRID. W przyszłym roku, po uzyskaniu tej decyzji, będzie możliwy przetarg na realizację tego odcinka.

- Dla obwodnicy Szczecinka na DK20 umowa na realizację została podpisana w lipcu – informują drogowcy i wyliczają, że w przypadku innych trwają prace przygotowawcze. Chodzi o obwodnice: Kołbaskowa, Szwecji, Wałcza, Rusinowa i Człopy, Stargardu i Złocieńca.

fot. GDDKiA

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group