Dart coraz bardziej popularny

20.12.2021   Autor: Redakcja
---2109
Dart, rzutki, darty - różnie gracze i kibice nazywają tę świetną grę indywidualną czy drużynową. Prawdziwy boom na darta mieliśmy w Polsce na przełomie grudnia 2020 i stycznia 2021 roku, kiedy nasz najlepszy zawodnik Krzysztof Ratajski doszedł w Mistrzostwach Świata w darta, aż do ćwierćfinału. Wtedy to w polskich sklepach internetowych zabrakło tarcz do gry. Sytuacja się unormowała, a dart ciągle chętnie jest oglądany w polskiej telewizji.
 

Jak grać w darta, na czym polega ta gra? 

Najlepszym przykładem zasad gry, będzie najpopularniejszy rodzaj rozgrywki, jakim jest dart 501. To właśnie w tej odmianie odbywają się mistrzostwach świata i większość lokalnych turniejów.  

Każdy zawodnik na starcie ma 501 punktów na swoim liczniku i jego zadaniem jest zejść do zera. Przed rozpoczęciem rozgrywki gracze ustalają kolejność i zaczynają oddawać rzuty w tarczę. Co rundę mamy 3 lotki do wykorzystania. Każdy trafiony rzut w tarczę daje nam punkty, które odejmujemy od stanu naszego licznika. I tak rzucając na przykład trzy razy po 20 punktów, odejmujemy od początkowej wartości 60 oczek, a więc zostaje nam na liczniku 441 punktów. Na tarczy sizalowej (klasyczny rodzaj darta, jaki widzimy w telewizji, w czasie turniejów) mamy dwa rodzaje pól: pola podwójne oraz potrójne. Cała tarcza dzieli się na sektory od 1 do 20 punktów + zewnętrzny i wewnętrzny środek odpowiednio za 25 i 50 punktów. Najwięcej oczek jedną lotką można uzyskać rzucając w pole potrójnej dwudziestki. Da to nam 60 punktów. Umieszczenie 3 lotek to tzw. "max" 180 punktów. Wygrywa ten gracz, który najszybciej wyzeruje licznik. 
 

Co jest potrzebne do gry w darta? 

By zacząć przygodę z dartem wystarczy na początku zakupić tarczę i lotki do darta. 

Tarcza do darta sizalowa to klasyczna odmiana darta. Taka tarcza będzie nam służyć dobre kilka lat. Planując zakup, warto zainwestować w wysokiej jakości tarczę z wtopionym i cienkim pająkiem (pająk-metalowa siatka oddzielająca sektory). Od cienkiego pająka będzie odbijać się dużo mniej lotek, a dzięki temu zapobiegniemy utracie punktów. Oprócz tarczy, do gry potrzebne są nam także lotki i rzutki do darta. 

Oprócz tarczy, do gry potrzebne są nam także lotki i rzutki do darta. W klasycznej odmianie darta lotki muszą mieć stalowy tzw. ostry grot/końcówkę. Warto zakupić te, w których do produkcji użyto minimum 80% wolframu. Czym go więcej, tym lotka będzie dużo węższa i smuklejsza. Rzutki premium mają w składzie już 90-95% wolframu. Polecana waga lotek dla początkujących graczy to od 20 do 23 gram. 
 

Mistrzostwa Świata w darta 2022 - oglądaj w telewizji! 

15 grudnia w Alexandra Palace w Londynie rozpoczęła się największa impreza darterska na całym świecie-PDC World Darts Championship. Udział w niej bierze 96 zawodników z całego świata, w tym nasz zawodowiec "The Polish Eagle" Krzysztof Ratajski. Pula nagród to, aż 2,5 miliona funtów! Jak co roku transmisję z Mistrzostw Świata przeprowadza TVP Sport. Zapraszamy, bo warto! 

fot. pixabay

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group