PRGOK musi zwrócić pieniądze gminom Wyrzysk i Okonek

15.12.2021   Autor: Michał Kępiński
1557---284
Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi ma zwrócić nienależnie pobrane pieniądze gminom Wyrzysk i Okonek. Tak zadecydował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Sprawa dotyczy wystąpienia tych dwóch samorządów ze związku i roszczeń jakie z tego tytuły miał PRGOK.  

Od początku roku trwa spór między Wyrzyskiem i Okonkiem a PRGOK. Związek przy udziale Urzędu Skarbowego zajął konta samorządów, bo jak twierdzi, gminy te występując z PRGOK naraziły go na straty finansowe i konieczność zwrotu dotacji na budowę Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Wyrzysk i Okonek od takiej decyzji odwołały się do Sądu Administracyjnego i sprawę wygrały.  

Samorządy poprzez pełnomocnika zwróciły się do PRGOK z wezwaniem o zwrot nienależnie pobranych pieniędzy. W przypadku Wyrzyska jest to prawie 2 miliony złotych. Gmina rozważa także ubieganie się o odszkodowanie, bo zdaniem burmistrza brak w budżecie zajętych pieniędzy spowodował niemożność realizacji inwestycji.  

- Były to pieniądze, które myśmy wypracowali na rok 2021 w formie nadwyżki, która to miała nam służyć do planowanych przez nas projektów budowy, rozbudowy różnej infrastruktury drogowej i tej infrastruktury budowlanej - mówi Bogusława Jagodzińska, burmistrz Wyrzyska. 

PRGOK wyroku komentować nie chce. Związek stoi na stanowisku, że sąd przyjął tylko, że droga domagania się należności była niewłaściwa, a nie rozstrzygał, czy gminy muszą zwrócić pieniądze wydane na budowę PSZOK-ów. PRGOK chce usiąść z samorządowcami do rozmów.  
– My przede wszystkim jesteśmy od 1 stycznia tego roku przygotowani na przekazanie gminom PSZOK-ów, ponieważ obiekty stoją cały czas puste, a przypomnijmy sobie Okonek nie ma PSZOK-u, Wyrzysk w mieście nie ma PSZOK-u, jest PSZOK w Osieku więc na pewno obiekty te byłyby przydatne - przekonuje Elżbieta Sieg, przewodnicząca Związku Międzygminnego PRGOK. 

Gminy już raz wyszły z propozycją odpłatnego korzystania z PSZOK-ów. Wtedy to PRGOK nie był zainteresowany takim rozwiązaniem. Teraz samorządowcy ponownie deklarują chęć dialogu.  

– My chcemy uczciwie się rozliczyć, a jak się uczciwe rozliczyć to wchodzi w grę również ewentualnie przejęcie tego PSZOK-u na normalnych zasadach, ludzkich, a nie wymyślanie i to co związek zrobił, że całość kosztów wrzucić na Okonek i Okonek ma za to wszystko zapłacić - skarży się Andrzej Jasiłek, burmistrz Okonka. 

Zdaniem władz tych gmin mieszkańcy już raz za te PSZOK-i zapłacili opłacając wysokie rachunki za wywóz odpadów. Czy w tym sporze uda osiągnąć się kompromis powinno wyjaśnić się w najbliższych tygodniach.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group