Nowe obostrzenia. Jakie zasady, kiedy wchodzą w życie?

07.12.2021   Autor: News4Media
904---271
Rząd właśnie przedstawił nowe zasady pandemiczne. Zaczną obowiązywać już za kilka dni. Minister zdrowia tłumaczy, że sytuacja covidowa się stabilizuje, ale nowy wariant jest poważnym zagrożeniem.

Informacje o nowych zasadach przekazał we wtorek na zdalnej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak mówił, sytuacja pandemiczna się zmienia, stabilizuje się, ale jednocześnie dzienna liczba zakażeń pozostaje wysoka. Niedzielski jednocześnie zaznaczył, że dużym zagrożeniem jest nowy wariant koronawirusa i dodał, że Omikron może odegrać kluczową rolę przy piątej fali pandemii.

– Ze względu na niepokojącą sytuację związaną z COVID-19 zdecydowaliśmy się na podjęcie stanowczych działań. Od 15 grudnia wprowadzamy dodatkowe zasady bezpieczeństwa – oznajmił szef resortu.

Jakie zmiany
Minister zakomunikował, że rząd jest na finalnym etapie prac nad ustawą dotyczącą weryfikacji szczepień pracowników. Zaznaczył, że w przepisach będą zagwarantowane darmowe testy antygenowe na obecność koronawirusa dla wszystkich pracowników. W rozporządzeniu będzie wskazane także, w jaki sposób pracodawca mógłby sprawdzać wynik testów i to, czy ktoś jest zaszczepiony.
Dodatkowo od 1 marca mają obowiązywać szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Jak wyjaśniono, wskazany termin jest na razie orientacyjny.
Więcej o nowych zasadach, od 15 grudnia, mówił zastępca Niedzielskiego, czyli Waldemar Kraska. Wyjaśni. Zaznaczył, że jeżeli chodzi o limity osób uczestniczących w różnego rodzaju wydarzeniach, nie będą dotyczyć osób zaszczepionych. Sprawdzanie tego to obowiązek przedsiębiorcy, organizatora imprezy.

Obostrzenia
- Zmniejszenie, z 50 procent do 30 procent, limitu osób w restauracjach, hotelach, teatrach, kinach, obiektach sportowych i kościołach. 
- Zakaz konsumpcji w kinach.
- Zamknięte będą dyskoteki, kluby. 
- Nauka zdalna od 20 grudnia do 9 stycznia w szkołach podstawowych i średnich.
- Limit 75 procent miejsc zajętych w komunikacji publicznej.
- Wprowadzone zostają obowiązkowe testy dla współdomowników osoby zakażonej koronawirusem.
- Nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich.
 
fot. gov.pl

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group