Jak w prawidłowy sposób dbać o swoje zdrowie w każdym wieku?

10.11.2021   Autor: Reklama
---3186
Prowadzenie zdrowego stylu życia pozwala zachować ciało i psychikę w dobrej kondycji na długie lata. Zdrowa dieta, codzienna dawka ruchu, regularny odpoczynek - to właśnie sprawia, że nasz organizm czuje się dobrze. O własne zdrowie powinniśmy dbać w każdym wieku, zarówno nastoletnim, jak i zaawansowanym. Jak robić to w prawidłowy sposób?
Zdrowie na talerzu
Prowadzenie zdrowego stylu życia warto zacząć od przeglądu menu. Okazuje się, że często brakuje w nim warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych. Tymczasem spożywamy zdecydowanie za dużo mięsa, słodyczy, białego pieczywa, niezdrowych tłuszczów. Pomimo, iż zasady zdrowego odżywiania zna każdy z nas, trudno wprowadzić nam je do swojego menu. Powodów jest wiele, jednak wśród nich najczęściej wymienia się brak czasu, nadmiar obowiązków zawodowych czy domowych, a także brak umiejętności i niechęć do gotowania. Tymczasem nawet osoby, które nie mają czasu bądź nie lubią gotować, mogą odżywiać się zdrowo. Rozwiązaniem dla nich będzie dieta pudełkowa. Polega ona na tym, że codziennie pod drzwi naszego mieszkania zostają dostarczone pełnowartościowe posiłki, zapakowane w wygodne pudełka, które można zabrać ze sobą wszędzie. Catering dietetyczny zapewnia zbilansowane dania, także dla osób o specjalnych potrzebach żywieniowych. Wybór diet jest duży, dlatego każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie, a także dla wszystkich członków swojej rodziny. Dieta pudełkowa pozwoli w lepszy sposób zadbać o siebie i przekonać się, że dobre samopoczucie to efekt również tego, co spożywamy na co dzień. 
Aktywność dopasowana do możliwości
O tym, że codzienny ruch jest nam niezwykle potrzebny, mówi się bardzo wiele. Niemniej jednak większość z nas szuka drobnych wymówek, dzięki którym będziemy mogli zrezygnować z codziennej dawki ruchu. Zła pogoda, gorsze samopoczucie, zaawansowany wiek, ból mięśni - to tylko niektóre z powodów, dla których rezygnujemy z aktywności fizycznej. Tymczasem jest ona potrzebna każdemu, bez względu na wiek. Z drugiej jednak strony jej rodzaj powinien być dopasowany przede wszystkim do możliwości osoby ćwiczącej. Osoby starsze mogą postawić na nordic walking bądź po prostu codzienny, godzinny spacer. Nastolatkowie i dorośli powinni znaleźć dyscyplinę sportu, której praktykowanie będzie sprawiało im przyjemność. Pamiętajmy, że trening powinien odbyć się przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Na co dzień warto poświęcić przynajmniej 15 minut na ruch - możemy wybrać się na krótki spacer, rozciągać mięśnie bądź postawić na fitness.
Wartościowy odpoczynek
Nie sposób byłoby prowadzić zdrowy styl życia, jeśli zapominalibyśmy o wypoczynku. Niemniej jednak powinien być to wartościowy dla nas czas - bardzo często okazuje się, że po spędzeniu całego dnia przed komputerem czy telewizorem jesteśmy jeszcze bardziej zmęczeni. Dobrze, jeśli odpoczywa nie tylko ciało, ale również nasz umysł. Włączmy relaksującą muzyką, zafundujmy sobie długą kąpiel połączoną z aromaterapią bądź po prostu, zróbmy coś dla siebie. Należy również zadbać o odpowiednią jakość snu - dorosły człowiek powinien spać około 8 godzin na dobę, najlepiej jednym ciągiem. Zrezygnujmy z drzemek w ciągu dnia, zwłaszcza jeśli powodują one u nas problemy z wieczornym zasypianiem. Przed spaniem wywietrzmy sypialnię. Dobrze, jeśli temperatura panująca w pomieszczeniu nie przekracza 20 stopni. Pamiętajmy o dużej dawce odpoczynku w czasie choroby, która powinna zostać wyleczona do końca, zanim wrócimy do naszych codziennych aktywności.
Gimnastyka dla mózgu
O aktywności fizycznej mówi się w dzisiejszych czasach dużo, jednak coraz częściej zapominamy o aktywności umysłowej, która jest równie ważna. Na czym dokładnie polega? Otóż aktywność umysłowa ma na celu ćwiczenie szarych komórek, na przykład poprzez rozwiązywanie krzyżówek, wykreślanek czy sudoku. Każda forma ćwiczenia mózgu jest dla niego wartościowa. O gimnastyce szarych komórek bardzo często zapominają osoby, które pracują umysłowo, bowiem wydaje im się, że to właśnie w pracy najlepiej ćwiczą swój mózg. Tymczasem codzienna gimnastyka dla mózgu może wspomóc wykonywanie obowiązków zawodowych, zwłaszcza tych, które wymagają logicznego myślenia. Dowiedziono, że regularne ćwiczenie szarych komórek pozwala uchronić się przed przedwczesną demencją starczą, a także chorobą Alzheimera. Dodatkowo na długie lata pozwala zachować sprawność umysłu.
Zdrowie na długie lata
Wiele osób uważa, że prowadzenie zdrowego stylu życia jest trudne i bardzo czasochłonne. Tymczasem każdy może wprowadzić nawyki, dzięki którym uda mu się zachować zdrowie na długie lata, a także dobre samopoczucie. W tym celu należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie odżywianie, w czym może pomóc na przykład dieta pudełkowa. Ważna jest również regularna aktywność fizyczna oraz umysłowa, a także wartościowy czas, który poświęcimy na odpoczynek. Wbrew pozorom nie trzeba dużo, aby móc prowadzić zdrowy dla naszego organizmu tryb życia. Dzięki niemu możemy zachować również szczupłą sylwetkę i młody, promienisty wygląd na lata. 
 
fot. pexels.com

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group