Akademia Nauk Stosowanych w Pile?

13.10.2021   Autor: Michalina Pieczyńska-Chamczyk
710---623
Czy w Pile powstanie Akademia Nauk Stosowanych? I jakie zmiany czekają Państwową Uczelnię Stanisława Staszica? Na te pytania odpowiedzieli goście poniedziałkowej inauguracji roku akademickiego w PUSS. 
 
Wiceminister edukacji i nauki poinformował między innymi o możliwościach, jakie przed uczelniami zawodowymi otwiera przyjęta przez Sejm ustawa. Jej zapisy mają między innymi podnieść prestiż uczelni. 

– Pozwala uczelniom zawodowym na korzystanie z tytułu “Akademia Nauk Stosowanych” - tłumaczy Wojciech Murdzek, wiceminister edukacji i nauki. 

Przyznanie prawa do posługiwania się tą nazwą odbywa się na wniosek zainteresowanych, którzy mają do spełnienia tylko kilka warunków. Uczelnia musi funkcjonować co najmniej od dziesięciu lat, kształcić minimum 250 studentów. Musi on prowadzić kształcenie na co najmniej pięciu kierunkach i przynajmniej dla połowy wykładowców być podstawowym miejscem pracy. Pilska uczelnia spełnia te warunki i wystąpi z wnioskiem o przyznanie tego prawa. Na tym jednak nie koniec planów.  
 
– W przyszłym roku startujemy tu z farmą fotowoltaiczną, która zabezpieczy potrzeby energii elektrycznej uczelni - informuje Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju i technologii. 
Ale nie tylko. Farma służyć będzie także jako pole badawcze dla studentów. Będą oni mogli przeprowadzać tam badania w ramach przedmiotów przygotowujących do pracy specjalistów branży związanej z energią odnawialną.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group