Solarne lampy stanęły w mieście

25.09.2021   Autor: Jakub Sierakowski
---422

Krajenka stawia na ekologię. W gminie pojawiły się lampy solarne. Docelowo będą w każdym sołectwie. 

- Zamontowane przez nas lampy, to lampy nowej generacji. Wykorzystujemy w nich baterie litowo-jonowe, czyli takie, jakie są w telefonach komórkowych i nowoczesnych samochodach elektrycznych. Są dużo bardziej wytrzymałe od baterii, które były montowane wcześniej - mówi  Stefan Kitela, burmistrz Krajenki

Nie wszystkie lampy mają baterie. Te, które stanęły w gorzej zacienionych miejscach, posiadają małe wiatraki, które wytwarzają energię wykorzystywaną do zasilenia tego źródła światła. Ogółem na razie zamontowano 25 lamp na terenie siedmiu sołectw i samej Krajenki. Jeszcze w tym roku kolejne pojawią się na przejściach dla pieszych na ul. Władysława Jagiełły. Docelowo w przyszłym roku lampy zostaną zamontowane we wszystkich sołectwach w gminie.  

To kolejna proekologiczna inicjatywa gminy. W przeszłości m.in. na szkole i przedszkolu w Skórce zamontowano panele fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne. Gmina uczestniczy również w programie “Czyste powietrze” i za darmo pomaga mieszkańcom, którzy chcą wymienić piec. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group