Debata "Europa i My" w Domu Polskim w Zakrzewie

23.09.2021   Autor: Jakub Sierakowski
1419---186
Jak Prawdy Polaków sprzed 80 lat mają się do obecnej rzeczywistości? Co to znaczy być Polakiem? Jak postrzegają nas inne narodowości? Te i wiele innych kwestii, poruszono na debacie “Jesteśmy Polakami” w ramach cyklu “Europa i My”. 

Pierwsza debata, która odbyła się w Centrum Idei Rodła w Zakrzewie, skupiała się wokół pierwszej z Prawd Polaków, które 83 lata temu opublikował Związek Polaków w Niemczech: Jesteśmy Polakami. Jak się okazuje, poczucie przynależności do Polski kiełkowało przez wiele lat. 

- Wyobraźmy sobie takie dwa koła - pierwsze, duże koło, to są wszyscy ludzie, którzy mówią po polsku. A drugie, mniejsze koło, to ludzie, którzy mają świadomość, że są Polakami. I proszę sobie wyobrazić, że 1000 lat trwało to, żeby te koła się złączyły - mówi historyk Marek Fijałkowski. 

Goście poruszyli także temat tego, jak dzisiaj interpretowane są Prawdy Polaków.  

- Nierzadko tradycje Związku Polaków Niemczech, w tym również Pięć Prawd Polaków, jest interpretowane oraz przekazywane w bardzo nacjonalistyczny sposób. I to jest coś, co wywołuje u mnie głęboki sprzeciw - zaznacza Cezary Obracht-Prondzyński z Uniwersytetu Gdańskiego.  

Nawiązano także do tego, jak wielokulturowa była kiedyś Polska. Zdaniem panelistów obecnie jest zgoła inaczej, a w tym kontekście gorzkie słowa padły pod adresem obecnej władzy. 
- Skoro mamy być tacy idealni, wzorcowi, wszyscy według jednego kroju, jedynego słusznego i akceptowalnego, to pewnie tak może być - że każdy, kto odbiega od tego wzorca będzie w jakiś sposób może nie piętnowany, ale niemile widziany - twierdzi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. 

Kolejnym tematem było życie na emigracji. To, jak Polonię oceniają osoby z nią współpracujące, a także te o innych narodowościach niż polskie. - Często widzę w nas pewną nieufność i niechęć, która jest podyktowana jedną, ważną cechą, o której usłyszałem od osób z zewnątrz: Polacy uwielbiają ze sobą konkurować. Nie współpracować, tylko konkurować - opowiada pianista Bartłomiej Szopiński. 

Organizatorzy przewidzieli jedną debatę na kwartał - następna powinna odbyć się jeszcze w tym roku.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group