Czy mamy szansę na polską złotą jesień?

23.09.2021   Autor: Marek Brzeziński
418---

Wkraczając już nie tylko w astronomiczną, ale także kalendarzową jesień powinniśmy być przyzwyczajeni do chłodnych dni, pochmurnej aury czy coraz częstszych opadów deszczu. Przełom sierpnia i września nie zwiastował długiej stosunkowo ciepłej i słonecznej pogody wyżowej jaką mieliśmy między pierwszą a drugą dekadą, czy istnieją wciąż szanse na kolejny tego typu epizod?

Prognozy długoterminowe chociaż nie są jednoznaczne, sugerują typową, umiarkowaną aurę dla naszego kraju w najbliższym czasie. Czym jest umiarkowana aura dla Polski? Na podstawie badań i wyników dłuższego okresu referencyjnego dla przykładu z lat 1950-2010 określa się pewne normy (opadów czy temperatury) dzięki którym można przewidywać możliwy scenariusz pogody w tak długim czasie jak tydzień/dwa tygodnie czy miesiąc. Oczywiście wyniki modeli numerycznych na podstawie takich średnich wieloletnich dają nam bardzo ogólne dane, ale właśnie dzięki takim procesom można określać czy czeka nas cieplejszy okres z większą ilością opadów, bądź chłodniejszy ale suchy.

Ostatnie dni września powinny być umiarkowanie ciepłe, zwłaszcza wzdłuż granic zachodnich więc temperatury na poziomie 15-18 stopni Celsjusza powinny z nami pozostać. Opady deszczu, które wystąpić jeszcze mogą na terenie całego kraju największe będą na Pomorzu, Warmii i Mazurach, czy Podlasiu. Zestawiając powyższe wyniki z wynikami modeli krótkoterminowych wiele wskazuje na to, że właśnie taki scenariusz nas czeka zwłaszcza po 25 września.

Październik zapowiada się umiarkowanie, choć oczywiście chłodniej względem września. Temperatury nocne zwłaszcza po 10 października coraz częściej spadać będą poniżej 8-10 stopni Celsjusza, przy pogodnym niebie niewykluczonym będą także przymrozki. Temperatury rzędu już nie 15-18 a 12-15 stopni Celsjusza (podczas cieplejszych okresów) powinny występować głównie w Polsce południowej i południowo-zachodniej. Obszar z większą ilością opadów obejmować będzie prawdopodobnie województwa zachodnie i południowo-zachodnie. Analizując także pole baryczne nad Europą w październiku, wiele wskazuje na to że dominować będą mimo wszystko wyże znad Rosji, które swoim zasięgiem najczęściej obejmować mogą wschodnią, północną i częściowo centralną część kraju.

Pierwszy tydzień października do (06.10 włącznie) z przelotnymi opadami deszczu związanymi z wędrówką frontów nad Europą może obejmować zachodnie regiony kraju. Temperatury przekraczające 15 stopni w ciągu dnia notować będziemy głównie na południu, choć nie wykluczone że obejmą one także obszar wzdłuż granic zachodnich.

Reasumując w najbliższym czasie przed nami typowa, umiarkowana jesień określana dla strefy umiarkowanej klimatu przejściowego w jakim znajduje się nasz kraj. Stabilizacji pogody wynoszącej minimum tydzień w postaci aury słonecznej bądź deszczowej póki co nie widać. Tym bardziej oznaków czekającej zimy na horyzoncie, której nadejście związane jest z silną blokadą cyrkulacji północno-atlantyckiej.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group