Pierwszy dzień jesieni

22.09.2021   Autor: Redakcja
543---31
Dziś astronomiczna, jutro kalendarzowa. Idzie jesień, a wraz z nią chwilowe ocieplenie. 

Początek kalendarzowej jesieni zawsze przypada 23 września. Jesień astronomiczna następuje wówczas gdy promienie słoneczne padają prostopadle na równik, czyli występuje równonoc jesienna. W tym roku astronomiczna jesień zawita w środę, 22 września o godz. 21:21.

Zrobi też się nieco cieplej. Już w sobotę słupki rtęci wskażą 19 stopni, a w niedzielę dobiją do 20. 

Równonoc jesienna była bardzo ważna dla Słowian. Tego dnia oddawano dary bogom i dziękowano za plony, dziś dożynki nawiązują do tego święta. Także dziś dla wielu osób to ważny czas w rozwoju osobistym. 
- Niektóre osoby w tym wyjątkowym dniu stosują tzw. rytuały oczyszczające polegające na okadzaniu domu palo santo lub szałwią oraz traktują pobudzanie się energią w sposób dosłowny - wybierają się na piesze wycieczki (zwłaszcza do lasu, lub parku), tańczą, lub praktykują jogę. W dniu równonocy jesiennej, tak jak przed wiekami, bardzo ważną rolę odgrywa również ogień, dlatego osoby praktykujące jego celebrowanie chętnie przygotowują lub kupują nowe świece i zapalają je, by przyciągnąć pomyślność dla swych gospodarstw i domów w nadchodzącym roku - czytamy na Onecie. 

fot. Łukasz Januszewski 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group