Liceum czy technikum? Oto jest pytanie

05.09.2021   Autor: Magdalena Lach
---
Rok szkolny 2021/2022 bez licealnej klasy w Zespole Szkół nr 4 w Wałczu. Nieutworzenie nowego rocznika w II Liceum Ogólnokształcącym jest konsekwencją zbyt małej liczby chętnych. Jaki los czeka popularną Tischnerówkę? 

II Liceum Ogólnokształcące w Wałczu od lat przyciągało humanistów. W 2015 roku włączono je w struktury Zespołu Szkół nr 4. W tym roku chęć nauki w Tischnerówce zgłosiło jedynie 15 absolwentów szkół podstawowych. To było za mało, bo utworzyć klasę pierwszą.  
W tym roku jednak zainteresowanie klasą licealną było mniejsze no i z tego względu nie utworzyliśmy tej klasy - tłumaczy Leszek Molka, dyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Wałczu.

W związku z brakiem chętnych do kontynuowania nauki w ogólniaku nasuwa się pytanie: jaka przyszłość czeka to liceum? 
Nie zamierzamy tej szkoły zamykać, ta szkoła jest. Po prostu w tym roku nie było naboru do klasy pierwszej. Wszystko będzie zależało od tego, jak wybiorą młodzi absolwenci szkół podstawowych w przyszłym roku - mówi Jolanta Wegner, wicestarosta wałecki.
Wałeccy uczniowie, którzy chcieli kontynuować naukę w liceum wybrali tym razem inną szkołę, np. Kazika lub placówki w Pile i Trzciance. Sporym zainteresowaniem w tym roku cieszyły się technika lub szkoły branżowe. Zarząd powiatu wałeckiego, przyznaje sam, że od lat stawia właśnie na szkolnictwo zawodowe. Popularność szkół technicznych i branżowych z roku na rok wzrasta w całej Polsce. 

- Najnowszym takim trendem trwającym od wielu lat jest właśnie kierowanie się osób, które mają sprecyzowane cele zawodowe, do wejścia w odpowiednie technikum. Jest to dla nich taką dobrą opcją, że po tym mają chociażby zawód na poziomie średnim, a potem mogą iść dalej, czyli np. mogą iść na studnia - twierdzi Tomasz Magnowski, przewodniczący Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych RP.
W ubiegłym roku w całej Polsce na technikum lub szkołę branżową zdecydowało się 55% absolwentów szkół podstawowych. Zarówno liceum, jak i technikum pozwala zdać maturę i iść na studia. Ale niezaprzeczalną zaletą szkoły technicznej jest fakt, że przygotowuje ona również do wykonywania zawodu.  

Na początku nie byłem pewny, czy chcę iść na studnia, więc postanowiłem, że wybiorę technikum. Bo wtedy mam możliwość albo iść do pracy, bo technikum daje mi zawód, albo nie zamyka mi to jednocześnie drogi, żeby iść na studnia - mówi Szymon Koziej, uczeń 4 klasy technikum informatycznego w ZS nr 4 w Wałczu.  
Efektem dużej popularności liceum przed laty widać w barometrze zawodów. Nastała luka w wielu zawodach, w których fach można zdobyć kończąc naukę na szkole branżowej. Młodzież coraz częściej zdaje sobie także sprawę, że wyższe wykształcenie nie gwarantują dobrej pracy i lepszych zarobków.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group