"To my 41. lat temu zmieniliśmy Polskę"

01.09.2021   Autor: Adam Szejnfeld
1561---17
To my, 41. lat temu zmieniliśmy Polskę. To my, Polacy 41. lat temu zaczęliśmy zmieniać na lepsze także Europę i świat. Powstała NSZZ Solidarność, która wywołała z nami i ze wszystkim narodami upodlonymi przez komunizm solidarność całego demokratycznego świata.

Dekadę później byliśmy już wolni i niepodlegli – wspomina, Adam Szejnfeld, dzisiaj senator, a wtedy działacz legalnej, a potem podziemnej Solidarności, internowany w więzieniach we Wronkach i w Gębarzewie, i dodaje - Cieszę się, że cztery dekady temu mogłem być elementem tej wielkiej, wspaniałej machiny wolności! 

Obchody 31 sierpnia w bieżącym roku w Pile miały niezwykle uroczysty charakter. Mimo, że nie był to okrągły jubileusz, to jednak przypada w czterdziestą rocznicę wprowadzenia przez komunistyczne władze PRL-u stanu wojennego. Trudno zapomnieć taki rok w historii nie tylko Solidarności, ale i Polski – mówi Adam Szejnfeld, uczestnik tamtych dni.

Dzisiejsze uroczystości w Pile prowadził Adam Dopierała – przewodniczący pilskiego oddziału NSZZ “Solidarność”, a wśród uczestników, oprócz senatora Adama Szejnfelda, byli także m.in. Piotr Głowski, prezydent Miasta Piły, Maria Kubica, przewodnicząca Rady Miasta Piły, Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, posłowie Ziemi Pilskiej, radni miasta i powiatu, mieszkańcy, a przede wszystkim bohaterowie tamtych dni, członkowie Solidarności oraz później wiezieni i internowani działacze Związku. 

****
Adam Szejnfeld został członkiem i działaczem NSZZ Solidarność tuż po jej utworzeniu w sierpniu 1980 roku. Sam założył związek w 17. różnych zakładach pracy. W strukturach Solidarności pełnił wiele funkcji, m.in.: przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Kombinatu PGR Noteć w Szamocinie, sekretarza Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” w Chodzieży, członka Prezydium Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Pile i Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Pile, a także członka Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” ds. Rolnictwa i Żywności w Gdańsku. 
W stanie wojennym był najmłodszym internowanym z terenu ówczesnego Województwa Pilskiego. Został aresztowany w dniu 12 grudnia 1981r. w Szamocinie, w przededniu ogłoszenia stanu wojennego i osadzony w areszcie Milicji Obywatelskiej w Chodzieży. W dniu 13 grudnia przewieziono go do Zakładu Karnego we Wronkach, gdzie usłyszał zarzut, że „nawoływał od obalenia siłą ustroju PRL”. W dniu 5 stycznia został przetransportowany z Wronek do Zakładu Karnego w Gębarzewie skąd po pół roku, w dniu 23 lipca 1982 roku, wyszedł na wolność. 

Po wyjściu z więzienia nie zaprzestał działalności i kontynuował ją w podziemnych strukturach powstałej w Wrocławiu „Solidarności Walczącej”. Z tego powodu był prześladowany, a członkowie jego rodziny trafili na tzw. czarną listę (szykany w pracy, liczne rewizje w domu, inwigilacja jego, a także członków rodziny oraz znajomych…). Po internowaniu Adama Szejnfelda jego najbliższy kolega oraz współpracownik w Solidarności, pan Tadeusz Jurek, w trakcie przygotowań do protestu przeciwko ogłoszeniu stanu wojennego, został napadnięty i bestialsko pobity przez „nieznanych sprawców”. W wyniku doznanych obrażeń zmarł stając się tym samym śmiertelną ofiarą stanu wojennego w Województwie Pilskim. 

Po legalizacji Solidarności Adam Szejnfeld powrócił do jawnej działalności, tworzył struktury Komitetów Obywatelskich „Solidarność”, został członkiem Komitetu Obywatelskiego Krajny, Ziemi Nadnoteckiej i Pałuk w Pile oraz przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Szamocinie. W dniu 1 czerwca 1990 r. został pierwszym nowo wybranym burmistrzem w wolnej Polsce. 

Później współtworzył i działał w Ruchu Obywatelskim Akcja Demokratyczna, w Unii Demokratycznej, w Unii Wolności, a obecnie w Platformie Obywatelskiej. W przeszłości był radnym i burmistrzem, posłem, europosłem oraz wiceministrem gospodarki. Obecnie jest senatorem Rzeczypospolitej Polskiej. 

fot. i opr. Anna Karmowska, dyrektor Biura Senatorskiego Adama Szejnfelda

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group