Wybuch Powstania Wielkopolskiego państwowym świętem?

27.06.2021   Autor: Redakcja
1106---484
Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego świętem państwowym? Ruszyła zbiórka podpisów pod apelem do rządzących, aby 27 grudnia, data wybuchu zwycięskiego zrywu, była wydarzeniem ogólnopolskim.
 
Dbający o pieniądze o budżet państwa Wielkopolanie nie chcą kolejnego dnia wolnego od pracy. Chcemy święta, bo nie byłoby rzeczpospolitej, gdyby nie było Powstania Wielkopolskiego, nie byłoby odrodzonej ojczyzny w takim kształcie, w takich granicach, gdyby nie armia wielkopolska, która dała łupnia bolszewikom w wojnie polsko-bolszewickiej. Nie byłoby, tak spektakularnego sukcesu „Cudu nad Wisłą”, gdyby nie chociażby 15 pułk ułanów wielkopolskich i nie wielkopolscy żołnierze. A jeśli będzie już to święto będzie, to chcielibyśmy opowiedzieć Polakom historię tego powstania, ale w sposób nowoczesny i efektowny - tłumaczy Przemysław Terlecki, dyrektor Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

A do tego potrzebne jest nowe muzeum. Koszt budowy nowego muzeum to około 200 mln zł. Już jest teren pod budowę, są plany i deklaracje samorządów oraz ministra kultury o współfinansowaniu inwestycji. Ale póki co trwa zbiórka podpisów pod apelem o ustanowienie rocznicy wybuchu powstania świętem państwowym. Ta oddolna inicjatywa zbiera coraz więcej przychylnych deklaracji. Każdy może podpisać ten apel i wysłać do poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Formularze można znaleźć na stronie IPN oraz Muzeum Powstania Wielkopolskiego. We wrześniu inicjatorzy zawiozą podpisane formularze do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz do marszałków Sejmu i Senatu. Jeśli spotkają się z przychylnością to jest szansa, że już w tym roku – 27 grudnia Polacy będą świętować zwycięski zryw Wielkopolan. Póki co pomysł zyskał akceptację radnych Województwa Wielkopolskiego, którzy jednogłośnie poparli inicjatywę.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group