Darmowy program pomoże Ci rozliczyć podatek PIT

25.06.2021   Autor: Reklama
---1752
Jak mówi porzekadło: podatki płacić trzeba. Dzięki zmianie prawa nie mamy już obowiązku corocznego rozliczania się. Warto to jednak zrobić, ponieważ rozliczenie się pozwala nam na dwie bardzo ważne rzeczy – oddanie jednego procenta podatku na wybrany przez nas cel oraz na odpisanie od podatku ulg podatkowych.
 
Coraz częściej rozliczając się z podatku decydujemy się na korzystanie z programów internetowych, które robią to właściwie za nas. Jest to mniej kosztowne, niż zlecenie tego księgowemu i mniej uciążliwe, niż poproszenie o pomoc kogoś z rodziny czy znajomych.
 
Jakim programem rozliczyć się z podatku?
Programów, które rozliczą nas z podatku jest z roku na rok coraz więcej. Który z nich powinniśmy wybrać do rozliczenia online? Warto zwrócić uwagę na to, że możemy rozliczyć PIT darmowym programem. Jeżeli upewnimy się, że program jest aktualny (ze względu na ciągle zmieniające się przepisy dotyczące np. ulg podatkowych), możemy być pewni, że darmowy program rozliczy nas równie skutecznie, jak płatny. Nie ma więc sensu wydawać pieniędzy. Zwróćmy uwagę na to, że danym programem bezpośrednio po zrobieniu rozliczenia możemy je wysłać elektronicznie do właściwego Urzędu Skarbowego, otrzymując automatycznie Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. Oszczędzi nam to chodzenia na pocztę czy do Urzędu. Za pomocą takiego programu możemy się również rozliczyć wspólnie z małżonkiem. Wchodząc na stronę producenta programu warto sprawdzić, czy poza samym programem jego producenci wspomagają w jakiś sposób użytkownika, pokazując na przykład listę możliwych ulg podatkowych albo wyłuszczając zmiany, jakie nastąpiły w podatkach w danym roku. Ułatwi nam to odnalezienie się przy rozliczeniu, żebyśmy niczego nie pominęli. Przejrzysty interfejs programu również nam w tym pomoże.
 
Oddajmy 1% w dobre ręce
Zastanawiając się, jakiej organizacji chcemy oddać swój procent – czy będą to na przykład niepełnosprawni, zwierzęta czy chore dzieci możemy skorzystać z listy organizacji pożytku publicznego, która jest wbudowana w niektóre, również darmowe, programy do rozliczeń online. Taką organizacją może być na przykład http://fundacjaagnieszka.pl/, zajmująca się chorymi dziećmi. Nasz 1% będzie dla nich bardzo ważny. Organizacja opiekuje się dziećmi najbardziej narażonymi na wykluczenie społeczne poprzez rehabilitację, psychoterapię i finansowanie leczenia. Zajmuje się również terapią, w której pomagają zwierzęta, przy okazji więc pomagamy również m.in. koniom, psom czy alpakom.
 
Pamiętajmy o bezpieczeństwie
Bardzo ważna jest kwestia bezpieczeństwa programu, z którego będziemy korzystali. W programie będziemy zamieszczać swoje najwrażliwsze dane. Zanim go więc wybierzemy sprawdźmy, czy spełnia on wszystkie wymogi bezpieczeństwa, czy przestrzega zasad RODO, czy dane są zapisywane na bezpiecznych serwerach zewnętrznych oraz czy samo oprogramowanie jest oparte na takim samym oprogramowaniu, jak bankowość elektroniczna. Da nam to pewność, że nie tylko my jesteśmy bezpiecznie prawidłowo rozliczając się z Urzędem Skarbowym, ale że bezpieczne są również nasze dane.

fot. pexels.com

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group