Asta Video Fest

Dziś częściowe zaćmienie Słońca. U nas będzie widoczne

10.06.2021   Autor: Jakub Sierakowski
1283---155
Częściowe zaćmienie słońca będzie widoczne w Polsce. Jutro, pierwszy raz od 6 lat, będzie można na niebie zaobserwować to zjawisko. I to właśnie w północnej Wielkopolsce jego widoczność będzie najlepsza.

Na początek trochę teorii. Wszak zaćmienie Słońca to rzadko spotykane zjawisko, w którym aż trzy obiekty muszą „spotkać się” w jednym czasie w jednym miejscu.

- Księżyc musi znaleźć się między Ziemią, a Słońcem. Tylko w takim wypadku Księżyc jest w stanie rzucać cień na powierzchnię Ziemi. Osoby, które znajdą się w jego pasie, będą w stanie obserwować zaćmienie - tłumaczy Sławomir Matz, popularyzator astronomii na Facebooku Gwiazdy w dłoniach. 

A obserwować warto, skoro zaćmienie jest widoczne raz na kilka lat. Dlatego to zjawisko jest gratką w szczególności dla fotografów. A jak się okazuje, zrobienie dobrego ujęcia nie jest wcale takie łatwe.

- Najważniejsza rzecz podczas fotografowania, to użycie filtrów polaryzacyjnych lub filtrów szarych. One obniżą poziom nasłonecznienia na matrycy i pozwolą zobaczyć to zjawisko - tłumaczy fotograf Tomasz Florek. 

Oprócz dobrego sprzętu należy pamiętać także o bezpieczeństwie. Fotografowanie i obserwowanie Słońca bez odpowiedniego zabezpieczenia jest szkodliwe dla naszego wzroku. Dlatego jako filtrów można używać chociażby zdjęcia RTG. maski spawalniczej, czy folii blenderowej.
 

Zaćmienie słońca dziś wzbudza podziw, czy zwyczajne zaciekawienie. Jednak jeszcze do niedawna we wszystkich kulturach na to zjawisko reagowano raczej strachem…

- Zaćmienie było przede wszystkim związane z ciemnością. W tradycyjnym światopoglądzie ludowym wszystko to, co jest ciemne jest złe, niepokojące, ponieważ w ciemności niewiele widzimy. W ciemności wiele może się zdarzyć i ciemność była i nadal jest taką przestrzenią w naszej przestrzeni, która wzbudza niepokój, lęk i grozę - opowiada Anna Weronika Brzezińska, etnolożka z poznańskiego Uniwersytetu Adama Mickiewicza. 

Częściowe zaćmienie Słońca będzie można zaobserwować w czwartek od 11:43 do 13:50. Im dalej na północ, tym jego widoczność będzie lepsza. W naszym regionie to zjawisko będzie najbardziej spektakularne w powiecie złotowskim.

fot. Tomasz Florek 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group