Lepsza opieka dla osób z problemami psychicznymi

29.05.2021   Autor: Jakub Sierakowski
1142---279
Czy nadchodzą lepsze czasy dla psychiatrii w Polsce? Wiele wskazuje na to, że tak właśnie będzie. Ta dziedzina medycyny jest od lat niedoinwestowana, a dostanie się do specjalisty graniczyło z cudem. Centra Zdrowia Psychicznego, takie jak w Złotowie, mogą być receptą na takie bolączki.

Centrum Zdrowia Psychicznego działa w Złotowie od marca ubiegłego roku. Przyjmuje bez skierowania dorosłe osoby z terenu całego powiatu, ale nie tylko. W okresie 12 miesięcy z pomocy skorzystało ponad 8 000 pacjentów.

- Wniosek jest jeden: warto było. Oferta dla pacjentów jest zdecydowanie bardziej zróżnicowana, ciekawsza i to się przekłada na krótszy okres oczekiwania na leczenie - mówi lek. med. Wojciech Czernaś, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego w Złotowie.

Centra Zdrowia Psychicznego to pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia. W Złotowie powstał pierwszy tego typu ośrodek w całym województwie. Ponad rok jego działania oraz zainteresowanie pacjentów pokazało, że program ma sens i będzie kontynuowany.

- Zarząd województwa wielkopolskiego (i to jest jedno z dwóch województw, które podjęło taką decyzję) zatwierdził mapę przyszłych Centrów Zdrowia Psychicznego. Teraz, gdy pandemia jest w pewnym odwrocie, czekamy na decyzję Ministerstwa Zdrowia o dalszym kroku w rozwoju pilotażu - twierdzi dr Marek Balicki, pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii, były minister zdrowia.
Wiadomo, że w tym roku powstanie drugie Centrum w Wielkopolsce - w Poznaniu. Docelowo Ministerstwo planuje, aby jedna tego typu placówka przypadała na 120 - 150 tys. osób. Inicjatywa jest o tyle potrzebna, że kondycja psychiczna Polaków z roku na rok się pogarsza. Pandemia tylko to spotęgowała.

- Wszyscy spodziewamy się, że po przeminięciu pandemii, te kłopoty wyjdą z przestrzeni zamkniętych i zaczną szukać pomocy i rozwiązania. Spodziewamy się, że będzie taka fala ujawnionych potrzeb - zapowiada prof. dr hab. med. Jacek Wciórka, psychiatra.

Kolejnym problemem jest zaniedbywana od lat psychiatria dzieci i młodzieży. Po kilku reportażach w ogólnopolskich mediach o fatalnej sytuacji na oddziale psychiatrycznym w Józefowie, rząd zdecydował o dofinansowaniu tej dziedziny w wysokości 360 mln złotych w tym roku. Ma to poprawić infrastrukturę na oddziałach, czy chociażby dofinansować specjalną infolinię dla potrzebujących pomocy.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group