Kopciuchy odejdą do lamusa

21.03.2021   Autor: Artur Maras
1530---9
W Polsce użytkowanych jest nawet 4 miliony pieców niespełniających żadnych norm. Przekłada się to na fatalną jakość powietrza. To jednak ma się zmienić. Mieszkańcy Wielkopolski stare kopciuchy muszą wymienić najpóźniej za trzy lata.

To, czym i jak palimy, kontrolują w Pile miejscy strażnicy.

- Zostało to nałożone w programie antysmogowym, który obowiązuje w województwie wielkopolskim, i my musimy przeprowadzić takie kontrole we wszystkich obiektach, gdzie takie paleniska mogą się znajdować - tłumaczy Wojciech Nosek, komendant Straży Miejskiej w Pile.

Przeprowadzając przy okazji, kompleksową kontrolę posesji, zaczynającą się od...

- Numeru posesji, jeżeli są zwierzęta, to jakie mają warunki, poprzez odprowadzanie nieczystości płynnych, czyli czy tam jest kanaliza czy to jest bezpośrednio do sieci wprowadzane i te wszystkie elementy kończąc, ostatnim elementem jest m.in. kontrola pieca - dodaje Nosek.

Mieszkańcom miasta wykorzystującym do palenia węgiel najgorszej jakości lub miał oraz mokre drewno czy śmieci, grożą 500 złotowe mandaty. Istotny w trakcie takiej kontroli jest nie tylko rodzaj opału, ale także to... w czym jest on spalany. Zgodnie z uchwałą antysmogową przyjętą przez sejmik województwa wielkopolskiego, po wyznaczonych odgórnie terminach nie będzie można użytkować określonych rodzajów pieców.

 - W pierwszej kolejności muszą być wymienione te najstarsze piece węglowe, które nie spełniają żadnych wymogów, czyli jest to 1 styczeń 2024 rok - stwierdza Lidia Plewa, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej UM Piły.


Kotły klasy 3 i 4 mogą być użytkowane najpóźniej do 1 stycznia 2028 roku. Kotły tzw. 5 klasy, przy spełnianiu odpowiednich norm, będą mogły być użytkowane bezterminowo. Warto jednak przy planowaniu wymiany urządzeń grzewczych na nowsze, brać pod uwagę to czy piec ma wymagane certyfikaty.

- Każdy piec ma tzw. DTR-kę i tam powinno być napisane, czy spełnia te normy EcoDesign. Ja bym jednak proponowała te największe normy, bo może zapłacimy trochę więcej, ale będzie tego efekt i nie będziemy musieli liczyć się z kolejną wymianą. Czyli jeżeli kupimy już teraz dobry piec, to spełniamy te wymogi i nie będzie żadnego problemu z jego użytkowaniem - tłumaczy Lidia Plewa.

Dlatego gminy zachęcają do korzystania z różnego rodzaju programów dopłat na wymianę źródeł ogrzewania. W Pile można ubiegać się o dofinansowanie 50% kosztów zastąpienia starego pieca na nowy, jednak nie więcej niż 5 tys, zł. lub otrzymanie z ogólnopolskie programu nawet 37 tys. zł na kompleksową termomodernizację domu.

- Program Czyste Powietrze zakłada pomoc beneficjentom w wymianie nieefektywnych źródeł ciepła, to są głównie stare kotły węglowe jak również instalacja fotowoltaiczna, docieplenie ścian, instalacja gazowa - mówi Maria Paplińska z Urzędu Miasta w Pile.

Szczegóły programu dostępne są w Urzędzie Miasta Piły oraz Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group