Asta Video Fest

Będą pierwsze mieszkania w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych

18.03.2021   Autor: Michalina Pieczyńska-Chamczyk
1365---26
Wkład własny, nie posiadanie innego mieszkania na własność i kryterium dochodowe – to warunki skorzystania z możliwości zamieszkania w lokalu wybudowanym w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. To nowa możliwość. Czy samorządy są nią zainteresowane?

„Tu na razie jest ściernisko, ale będzie Sam Fransisco” - już lata temu śpiewali bracia Golcowie, choć nie do końca wiadomo, czy mieli na myśli akurat to miejsce. To miejsce, czyli trzcianecką ulicę Za Jeziorem. To tu ma stanąć osiedle wybudowane w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Co do tego, czy w mieście powinny powstać kolejne budynki wielorodzinne, mieszkańcy nie mają wątpliwości.– Większość ludzi w tej chwili wynajmuje mieszkanie i to jest podstawa bytowania. Dosyć dużo ludzi wraca do kraju, zostawili swoje mieszkania, wszystko i nie mają do czego wrócić i muszą coś wynająć - mówi mieszkaniec Trzcianki. 

I takie osoby, przynajmniej w Trzciance, też będą brane pod uwagę. A nawet mile widziane.

– Będziemy chcieli wejść w te rozwiązanie i zaoferować mieszkańcom Trzcianki, ale tak na prawdę i osobom z zewnątrz możliwość zlokalizowania się na takim osiedlu mieszkaniowym, kameralnym - tłumaczy Krzysztof Jaworski, burmistrz Trzcianki. 
Osiedle ma powstać na gruntach należących do Skarbu Państwa. SIM będzie swoją formułą przypominał dobrze znane TBS-y, z tą różnica, że dopuszcza dojście do własności. Na przełomie 2023 i 24 roku w tym miejscu może zamieszkać nawet 180 rodzin. Pierwszym krokiem jest jednak zawiązanie spółki z innymi gminami, tak, by łącznie skupiały tysiąc mieszkań. Już dziś wiadomo, że Trzcianka najprawdopodobniej nie nawiąże w tym zakresie współpracy w Czarnkowem, gdyż władze tego miasta nie są zainteresowane budowaniem w formule SIM z powodu braku miejsca na takie inwestycje na swoim terenie. Zainteresowanie jest za to w gminie Mirosławiec.

– To, co jest dzisiaj w Mirosławcu najbardziej istotne, to jest postawienie nowego budynku wielolokalowego. Tak się składa, że od początku lat 80-tych nie zostało nic wybudowane jeśli chodzi o budownictwo wielolokalowe w nowym wydaniu. Mieszkańcy dziś są najbardziej zainteresowani tym, żeby kupić, wynająć mieszkanie w nowym budynku - tłumaczy Piotr Pawlik, burmistrz Mirosławca. 

To, czy gmina skorzysta z programu, nie jest jeszcze przesądzone, wciąż jest zdaniem burmistrza wiele pytań bez odpowiedzi i wątpliwości, ważnym jest też zainteresowanie wśród mieszkańców taką formułą. Jeśli będzie to co najmniej 30 osób, to możliwe, że w Mirosławcu powstaną 24 mieszkania.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group