Pilskie amazonki na przejmujących zdjęciach

17.03.2021   Autor: Michalina Pieczyńska-Chamczyk
711---403
Nadzieja i lęk” to tytuł wystawy fotografii pilanki, Aleksandry Sawińskiej, która stając za obiektywem, opowiedziała trudne historie zmagania się z nowotworem, utratą piersi i włosów. Sama mówi, że to nie są zdjęcia do powieszenia w domu. Ich zadanie jest inne.

- Chodzi o to, żeby te zdjęcia miały uderzyć. Te opisy miały uderzyć i dać możliwość zastanowienia się nad tym gdzie jestem i jak mogę dalej żyć. Czy jestem na dobrym etapie życia? I czy faktycznie wszystkie moje decyzje podejmowane, dotyczące zdrowia są dobre? - pyta Aleksandra Sawińska, fotografik, współautorka wystawy pt. „Nadzieja i lęk”.

A to przecież pytania z gatunku tych zasadniczych. Bohaterki zdjęć to osiem pilskich amazonek. Problem jest uniwersalny, tak jak kobiety po raku piersi, które pokazały swoje twarze i emocje. Są w różnym wieku i różnie przeżyły chorobę. Jedne mają te doświadczenia dawno za sobą, dla innych jest to wciąż świeże przeżycie. To, co widać na pierwszy rzut oka, to podział prac na te odzwierciedlające lęk i te przepełnione nadzieją.
Poruszające są także opisy do prac, w których czytamy o emocjach towarzyszących najważniejszym momentom walki z chorobą. Wystawę Tomasza Wieji i Alksandry Sawińskiej w Miejskim Centrum Kultury w Czarnkowie można oglądać do 8 kwietnia.

fot. Emilia Stawujak, MCK Czarnków 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group