Sprawdzą czy palisz śmieciami

06.03.2021   Autor: Michalina Pieczyńska-Chamczyk
1565---335
Palenie śmieciami? Brak umowy na wywóz szamba i odbiór odpadów? Niespodziewana wizyta kontrolna czeka każdego mieszkańca gminy wiejskiej Czarnków. A wówczas przyjdzie się tłumaczyć z zaniedbań, a może i zapłacić mandat.
 
Duet gminno-policyjny tym razem w Osuchu. Gospodyni prowadzi do kotłowni. Tam dzielnicowa wraz z pracownikiem Urzędu Gminy w Czarnkowie sprawdza, czy w piecu i tuż obok znajduje się tylko opał, czy gospodarze nie palą przysłowiowych kaloszy. U pani Magdaleny wszystko jest w porządku. Kobieta musi się jeszcze okazać umowami na wywóz szamba i odbiór odpadów. Teraz już tylko protokół pokontrolny i broszura edukacyjna. Bo edukacji, zwłaszcza tej  poświęconej zagadnieniom ekologicznym, nigdy za wiele. W gminie ciągle jest jeszcze wiele do zrobienia, bo ludzie śmieci palą...Z przyzwyczajenia. Zawsze palili i takie mają nawyki. Niektórzy palą niestety cały czas. Chociaż myślę, że z roku na rok będą palili coraz mniej, że się nauczą, że jednak trują samych siebie, swoje dzieci i swoje rodziny - mówi Magdalena Mikołajewska, mieszkanka Osucha.

Stąd też konieczność takich wizyt. Bo nie zawsze podczas kontroli jest tak, jak dzisiaj u pani Magdaleny.

Różnie to bywa, nie zawsze jest to tak, że  wchodzimy i jest wszystko dokładni tak, jak powinno być. Znajdujemy oczywiście gospodarstwa, które nie mają podpisanych umów na wywóz nieczystości, czy na wywóz śmieci. No i wtedy wiadomo, że znajdujemy to wszystko właśnie w piecach. Na szczęście zdarza się to rzadko - relacjonuje asp. sztab. Hanna Rzysko-Żukowska, dzielnicowa​​​​​​​.
Ale i tak za często. Gdy mieszkańcy podczas kontroli zostaną przyłapani na takim nieekologicznym zachowaniu, zostaną pouczeni. Ale tylko raz. Mogą być pewni, że kontrolujący gminę duet, do nich powróci. Wówczas, gdy sytuacja się powtórzy, gospodarz otrzyma mandat karny, w wysokości nawet 500 zł. Jednak nie tylko palenie śmieci to ekologiczna bolączka. Problemem są tak zwane kopciuchy, czyli piece opalane tradycyjnie. Ale i tu jest światełko w tunelu. Gmina Czarnków dzięki porozumieniu z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w Poznaniu przyjmuje wnioski na dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Wypełniamy, czy pomagamy wypełniać wnioski za mieszkańców. Wnioski mogą być o wymianę pieca, można w ramach tego programu docieplić budynek, jak również założyć fotowoltaikę, czyli wszystkie działania typowo ekologiczne - przypomina Magdalena Materna z Urzędu Gminy w Czarnkowie.​​​​​​​

W ramach tego programu można otrzymać dofinansowanie w wysokości nawet 37 tys. zł. Także sama gmina stara się sukcesywnie wymieniać systemy ogrzewania na bardziej ekologiczne. Tak się stało między innymi w budynku przedszkola w Romanowie Dolnym, gdzie piece kaflowe zastąpił system ogrzewania gazowego.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group