Nowe obostrzenia

27.02.2021   Autor: Redakcja
1360---67
Do lamusa odchodzą przyłbice, szale czy bandany. Od soboty 27 lutego usta i nos należy zakrywać wyłącznie przy użyciu maseczki. Nowe rozporządzenie ma związek z przyrostem zachorowań na COVID-19. Rząd chce w ten sposób ograniczyć liczbę zakażeń. Tylko wczoraj było ich ponad 11 tys.

Do tej pory przepisy nakazywały jedynie zasłaniania ust i nosa. Panowała tu więc pełna dowolność.

- Przyłbice jednak tak nie zabezpieczają a maseczka to maseczka - mówią niektórzy pilanie.

Z takiego założenia wychodzi teraz także rząd. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział nowe wytyczne. Od dzisiaj usta i nos w przestrzeni publicznej w tym na ulicach, w budynkach użyteczności publicznej czy w galeriach handlowych, będzie można zasłaniać wyłącznie maseczką.

- Wiemy doskonale, że przyłbice nie spełniają swojej roli i te wszystkie ozdobne szmatki to też nie za bardzo. Są maseczki chirurgiczne i one naprawdę już nie są drogie - mówi Danuta Kmieciak, dyrektor PSSE w Pile.A mają zapewniać większą ochronę niż szalik czy przyłbica. Jeszcze większe bezpieczeństwo dają maseczki, które zawierają specjalne filtry.
- Ponieważ tam jest także filtrowanie tego powietrza czyli dzięki temu, te bakterie, wirusy nie mają szans na dostanie się do naszych błon śluzowych i faktycznie my z naszych doświadczeń widzimy, że osoby, które noszą porządne maseczki czyli z filtrem, mają dużą ochronę i znacznie rzadziej się zakażają - mówi Iwona Leśniewska, specjalistka medycyny rodzinnej.

Te jednak są znacznie droższe od maseczek chirurgicznych. Najważniejsze, aby nosić je prawidłowo czyli zasłaniając usta i nos. Zdaniem ekspertów powoduje to, że nie wdychamy nawet ponad 90% patogenów, które znajdują się w naszym otoczeniu.

- Do społeczeństwa nie docierały sugestie, że maseczki to nie jest żaden wymysł tylko musimy je nosić by wszyscy czuli się bezpiecznie i aby nie dochodziło do następnych tragedii ludzkich - dodaje Danuta Kmieciak.

To nie jedyne nowe obostrzenia. Po tym jak zakażeń zaczęło przyrastać – wczoraj zakażonych było ponad 11 tys. osób – rząd wprowadził obowiązkową kwarantannę dla osób, które przekroczyły granicę z Czechami i Słowacją. Najsurowsze restrykcje wprowadzono na Warmii i Mazurach. Tam ze względu na trudną sytuację epidemiczną, zamknięte zostały ponownie m. in. szkoły, kina czy hotele.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group