Budżet w Złotowie uchwalony za czwartym razem

30.01.2021   Autor: Jakub Sierakowski
1134---68
Do 4 razy sztuka. Tak przebiegało uchwalanie budżetu w Złotowie. Większość radnych uważa to za kompromis, jednak innego zdania są władze miasta.

Ciągnący się od niemal 3 miesięcy spór o miliony dla miejskich wodociągów, w końcu został zakończony. Ostatecznie radni postawili na swoim i MZWiK dostanie w tym roku łącznie 3 miliony złotych z budżetu miasta na zakończenie wymiany sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. I to mimo że według burmistrza, te środki spółce nie są potrzebne.

- Nie docierają do radnych argumenty, że sami wykonawcy realizujący tę inwestycję zgłosili wnioski o przedłużenie terminu realizacji. A więc zakończenie tego zadania i rozliczenie nastąpi nie w tym roku, tylko 2022. Przekazanie tych środków oraz tych dodatkowych jest zamrożeniem i lokowaniem pieniędzy kosztem miejskich inwestycji. Jest to niecelowe - tłumaczy Adam Pulit, burmistrz Złotowa

Argumentacja burmistrza nie przekonała 11 radnych, którzy od samego początku postulowali o dofinansowanie miejskiej spółki.

- To jest właśnie ta sztuka kompromisu. Pan burmistrz planował inne przedsięwzięcia, my inne przedsięwzięcia. Kompromis ma to do siebie, że nie wszystkich zadowoli i my też do końca nie jesteśmy pewnie zadowoleni w 100% z osiągniętych rezultatów, natomiast zwyciężył zdrowy rozsądek i to jest najważniejsze - wyjaśnia Jakub Pieniążkowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Złotowie
Burmistrz odpowiada, że przekazanie środków do MZWiK-u storpeduje plany inwestycyjne miasta. Wymienia tutaj m.in. remont amfiteatru, czy ścieżkę pieszo-rowerową na półwysep Rybacki.

- Uważam, że ten budżet nie daje nam możliwości zachowania tempa rozwoju, jakie trzymamy do tej pory, które przypomnę, jest wysoko doceniane na przestrzeni ostatnich lat  - dodaje burmistrzWedług radnych, budżet w obecnym kształcie daje szanse na kolejne inwestycje. Zależy to jednak od dofinansowań jakie uda się pozyskać miastu.

- Jest szansa na zwiększenie środków na wydatki majątkowe, a więc inwestycje. Te środki są związane z możliwością uzyskania dofinansowania na remont ul. Zamkowej na osiedlu Za Rzeką, ale tutaj czekamy na finalną decyzję ze strony rządu. Pozytywną informacją jest również prognoza wzrostu wpływów - mówi Jakub Pieniążkowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Złotowie

Z podatku PIT oraz CIT. Ogółem budżet Złotowa na 2021 rok zakłada wydatki na poziomie niemal 88 milionów złotych, przy pięciomilionowym deficycie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group