Nowy sprzęt w pilskim szpitalu

13.12.2020   Autor: Artur Maras
765---
Pilski szpital ma najnowocześniejszy w północnej Wielkopolsce  mammograf. Sprzęt pozwoli nie tylko lepiej diagnozować raka piersi, ale także wykrywać go we wcześniejszym stadium niż przy wykorzystaniu standardowych urządzeń.
 
Nowoczesna maszyna stoi już w Zakładzie Radiologii pilskiego szpitala. Dzięki temu urządzeniu... Tradycyjna mammografia nie jest bowiem doskonała. Zwykłe prześwietlenie często nie daje jednoznacznych wyników lub są one fałszywie dodatnie.
 


- Żeby to wyjaśnić musimy pacjentkę narazić na bardzo duży stres i wykonać szereg badań aż do biopsji włącznie, żeby na koniec okazało się, że tak naprawdę tam nie było żadnej podejrzanej zmiany, natomiast dzięki tomosyntezie i temu, że ta pierś jest jakby pocięta w plastry - mówi Iwona Maciejewska-Piwar, kierownik Zakładu Radiologii.
 
W sposób wirtualny, z dokładnością co do milimetra przy minimalnej dawce promieniowania. Dzięki temu można uzyskać niezwykle dokładny i wyraźny trójwymiarowy obraz. Daje to szansę na szybsze wykrycie guza. Sprzęt kupiono dzięki ministerialnej dotacji w wysokości 600 tys. zł. Powiat pilski dołożył 150 tys. Radni zdecydowali także o kupieniu nowego urządzenia wykorzystywanego w operacjach zaćmy. Jego koszt to 120 tys. zł.
 
- Jest to aparat, który w tej chwili jest standardem w ośrodkach zajmujących się chirurgią zaćmy. Pozwala na większą precyzję w wykonywaniu obliczeń mocy soczewki przed wszczepem, w trakcie zabiegu operacyjnego - wyjaśnia Monika Futyma, kierownik oddziału okulistycznego.
 
Do pilskiego szpitala trafiło już 20 łóżek od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Trwa także remont oddziału onkologicznego, za który płacą:  marszałek województwa oraz powiat pilski.
 
- Kończy się on w całości w połowie stycznia i będzie w tym czasie doposażony w sprzęt i myślę, że w pierwszym kwartale 2021 roku, może nawet wcześniej niż do końca pierwszego kwartału. Będziemy robić wszystko, żeby to się udało - dodaje Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile.
 
Powstający oddział zapewni odpowiednie funkcjonowanie, wybudowanego obok szpitala ośrodka radioterapii. Starosta pilski chciałby także utworzyć w lecznicy, wzorowane na krakowskim, nowoczesne Centrum Macierzyństwa i Medycyny Kobiet.
 
- Myślę, że też możemy patrząc na to, tak typowo praktycznie, technicznie, taki oddział tutaj nowoczesny stworzyć i nie ukrywam, że to jest mój cel do końca tej kadencji, cel radnych, naszego zarządu - mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
 
To jednak zależeć będzie oczywiście od pieniędzy.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group