Nowy las już rośnie

19.10.2020   Autor: Michalina Pieczyńska-Chamczyk
855---43
8 tys. sadzonek na hektar, a tych hektarów ponad 27. Tak w liczbach wygląda wskrzeszanie do życia pożarzyska w okolicach Rychlika. Od pożaru minęło półtora roku. Czas, by ponownie wyrósł tu las.
 
Las w okolicach Rychlika w gminie Trzcianka spłonął w kwietniu 2019 r. w sumie ponad 27 hektarów. Był to w minionym roku trzeci co do wielkości pożar w kraju. Las ten został podpalony. W trwającej ponad 18 h akcji gaśniczej brały udział 4 samoloty. Tak wyglądał zaraz po jej zakończeniu. Dziś przyszedł czas, by naprawić wyrządzone przez ogień szkody.
 


Niestety, musieliśmy tę powierzchnie uprzątnąć, wyciąć martwe drzewa. W tym roku, jesienią, staramy się odnowić, czyli na powierzchni gdzie zmuszeni byliśmy wyciąć martwe drzewa, wprowadzamy nowe pokolenie - wyjaśnia Rafał Cieślak, Nadleśnictwo Trzcianka.
Przed pożarem rosły tu sosny i to one w większości ponownie porosną ten teren. Dołączą do nich buki i brzozy. Na jednym hektarze sadzonych jest 8 tys. sadzonek sosny. Te, które właśnie trafiają do gruntu zostały sfinansowane przez sponsora, który do akcji sadzenia lasu dołożył 20 tys. zł
 
Wynika to z naszej misji, która mówi, że chcemy być użyteczni dla naszych mieszkańców. W naszym rozumieniu mieszkańcy to nie tylko ludzie, którzy odwiedzają nasze sklepy i robią zakupy, ale wszyscy mieszkańcy, również zwierzęta. Więc dla nas sadzenie lasów to takie przysłowiowe budowanie mieszkań dla tych zwierząt - mówi  Radosław Głowacki, dyrektor sklepu Leroy Merlin Piła.

Co prawda zanim dane im będzie zamieszkać w sadzonym właśnie lesie, musi minąć trochę czasu, ale kiedyś trzeba zacząć. Sadzonki, które stanowią zaczątek przyszłego lasu pochodzą z lokalnej szkółki. To właśnie tu ”zaczyna się las”.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group