Rękawiczki, szczotki do włosów, a nawet kurczaki w... kanalizacji

30.09.2020   Autor: Mateusz Manthai
1283---84
Rękawiczki, szczotki do włosów, a nawet kurczaki, czy elementy sprzętów domowych - takie „skarby” można znaleźć w miejskiej kanalizacji. W efekcie takie odpady zapycha rury i… robi się problem.

Do kanalizacji trafia wszystko, co zmieści się w otworze muszli klozetowej. Zużyte pończochy, pampersy, czy papierosowe filtry pod wpływem wody pęcznieją i zatykają rury. Ale zdarzają się też większe śmieci…

- Tuszka kurczaka, która znalazła się i zatkała przewód kanalizacyjny. Nie wiadomo którędy została wprowadzona, ale skutecznie zatkała cały przekrój kanału - opowiada Cezary Grugiel, kierownik wydziału kanalizacji MWiK w Pile. 

Do toalet nie należy wlewać zużytego tłuszczu. Ten osadza się w rurach i lepi ze sobą pozostałe odpadki, a to skutkuje awarią sieci. W Chodzieży MwiK kupił nawet specjalistyczny samochód by nie rozkopywać rur

- Jeżeli pojawia się nam uszkodzenie – zapadnięcie w jezdni to jesteśmy w stanie zajrzeć do kanału od tzw. środka - mówi Maja Burzyńska, specjalista ds. sieci kanalizacyjnej w MWiK w Chodzieży. 
A tu niestety wciąż trafiają też resztki jedzenia. To sprawia, że w kanalizacji zadomawiają się szczury.

Ludzie podrzucają wory ze śmieciami i zwierzaki żerują. Do toalety wylewamy resztki obiadu. Stąd jest problem. Ludzie chyba, nie celowo, ale dokarmiają - mówią pilanie. Szczury w poszukiwaniu jedzenia przedostają się do rur. Znane są także przypadki, kiedy gryzonie wychodziły... z domowych toalet. A szczury…

- Niosą choroby tego typu jak wścieklizna, jak włośnica, jak leptospirozy, które są naprawdę groźne dla człowieka - zaznacza Danuta Kmieciak, dyrektor pilskiego sanepidu. 

Na przełomie września i października w wielu miastach regionu prowadzone są akcje powszechnej deratyzacji. Ma to pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się szczurów. Jednak ich populacja zależeć będzie też od nas samych. Czy umyślnie, czy też nie będziemy je dokarmiać wrzucając resztki jedzenia do ustępów.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group