Szkoła policji odzyskuje historyczną elewację - VIDEO

15.07.2020   Autor: Artur Maras
705---300
Szkoła Policji w Pile odzyskuje dawny blask. Z fasady budynku znikają warstwy starej farby. Teraz cegła wygląda jak przed ponad 90 laty, kiedy powstawał budynek przy placu Staszica. Choć odczyszczono dopiero część obiektu to efekt już robi wrażenie.

- Znika farba, pojawia się nasza stara, piękna, cieniowana czerwona cegła, która przez lata była zakrywana. Metoda oczyszczania elewacji powstała we Francji i jest nazywana metodą gumki. Czym się różni od innych metod? Przede wszystkim tym, że jest to metoda sucha i nieinwazyjna - tłumaczy asp. Magdalena Pałys, rzecznik prasowy komendanta Szkoły Policji w Pile, 

Prace nad odkryciem historycznej fasady budynku rozpoczęły się w tym roku. Przednia fasada i dziedziniec odzyskały już swój dawny wygląd. Do oczyszczenia pozostał jeszcze prawy bok i budynek kadr. Siedziba dzisiejszej Szkoły Policji to jeden z niewielu historycznych budynków zachowanych po wojnie. Jego budowa rozpoczęła się 1926 roku. W budynku mieściła się Rejencja Prowincji, a przed II wojną światową jak głosi legenda z balkonu przemawiał Adolf Hitler.


Fasada odzyskuje dawny blask dzięki rządowemu programowi modernizacji służb mundurowych. Oprócz odkrywania zabytkowej cegły w budynku szkoły remontowana jest część pomieszczeń w tym sal wykładowych oraz klatka schodowa. Całość projektu warta jest kilka milionów złotych.
Harmonogram prac zakłada zakończenie ich we wrześniu tego roku.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group