Rekord: do urn poszło niemal 20 milionów Polaków

29.06.2020   Autor: Jakub Sierakowski
1170---107
Wybory z rekordem frekwencji. Wczoraj do urn poszło niemal 20 milionów Polaków. W naszym regionie najwyższy wynik odnotowano w powiecie chodzieskim.

W niedzielę od rana Polacy tłumnie ruszyli do lokali wyborczych. Kolejki przed lokalami wyborczymi były na porządku dziennym.

- Z obowiązku patriotycznego. Całe życie żadnych wyborów nie opuściliśmy. Jestem Polką i nie są mi obce losy naszego kraju. Chciałabym, żeby się polepszyło. Żeby było lepiej niż dotychczas. Jestem patriotą i uważam, że każdy Polak powinien głosować - mówili pilanie. 

W naszym regionie najwyższą frekwencję odnotowano w powiecie chodzieskim. Następnie, kolejno: pilski, czarnkowsko-trzcianecki, wałecki i złotowski. Ogółem wynik był rekordowy w skali całego kraju. To najwyższa frekwencja w wyborach prezydenckich od 1995 roku.W kontekście frekwencji w drugiej turze pojawia się pytanie, czy uda się powtórzyć tak dobry wynik. Ma się ona odbyć już w okresie wakacyjno - urlopowym.
- Wakacje wakacjami, ale było widać w miejscowościach wypoczynkowych, że ci którzy pojechali w dużej liczbie mieli zaświadczenia o prawie do głosowania. Pogoda była doskonała i naprawdę mnóstwo Polaków odpoczywało, ale zadbali o to, żeby spełnić swój obowiązek obywatelski -  mówi Maria Małgorzata Janyska, poseł na Sejm, Platforma Obywatelska. 

W każdym powiecie naszego regionu więcej głosów odnotowano w miastach niż na wsi. Najliczniej do urn poszli pilanie, czyli ponad 66% uprawnionych.

- To bardzo dobra wiadomość, że frekwencja była wysoka. Niezależnie na kogo oddajemy swój głos, ważne abyśmy uczestniczyli w święcie demokracji, jakim są wybory. Bardzo się cieszę z tej frekwencji, chociaż liczę też na to, że w tych mniejszych miejscowościach frekwencja w drugiej turze będzie większa - mówi Marcin Porzucek, poseł na Sejm, Prawo i Sprawiedliwość. 

Druga tura odbędzie się 12 lipca. Andrzej Duda zmierzy się w niej z Rafałem Trzaskowskim.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group