Darmowe testy na koronawirusa tylko do piątku - VIDEO

17.06.2020   Autor: Artur Maras
1728---138
W Pile od wtorku trwają darmowe testy na koronawirusa. Na Placu Staszica stanęło mobilne wojskowe laboratorium. Tylko pierwszego dnia przebadano niemal 300 osób.

Miasteczko wojskowe stanęło na Placu Staszica w poniedziałek. Za jego powstanie odpowiadał 12 Batalion Wojsk Obrony Terytorialnej, Wielkopolski Sanepid oraz m.in. Straż Miejska.

- Będą to po raz pierwszy w Wielkopolsce badania hybrydowe. Polegają one na tym, że jednocześnie będziemy mogli robić badanie osobom, które są w samochodach i tym, które przyjdą do nas pieszo - tłumaczy Wojciech Nosek, komendant Straży Miejskiej w Pile. 

I tak od wtorku pieszo i w aucie, na placu zaczęły pojawiać się osoby, które zgłosiły się na bezpłatne badania.

- Ratownicy, żołnierze są do tego świetnie przygotowani, posiadają odpowiednie certyfikaty i jest to realizowane zgodnie z procedurą, czyli są w pełnym zabezpieczeniu. Każdy kto ma pobierany wymaz otrzymuje rękawiczki, po każdym wymazie wszystko jest wymieniane - zapewnia płk Rafał Miernik, dowódca 12 Brygady Obrony Terytorialnej. 

Cała procedura zajmuje nie więcej niż kilka minut. Po przejściu przez stanowisko na którym sprawdzane są nasze dane, przechodzi się do punktu pobrania wymazu z gardła. Osobom, które przyjechały autem, wymaz pobiera się poprzez otwarte okno. Kilka sekund i po sprawie.Próbki trafiają do jednego z laboratoriów w kraju, które analizuje je pod kątem obecności koronawirusa. Wyniki mieszkańcy otrzymają po kilku dniach.
- To nie są wyniku typu serologicznego tylko badania RT-PCR metodą genetyczną, więc to jest bardzo wiarygodne badanie - wyjaśnia Jadwiga Kuczma-Napierała, Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Informacja o wyniku testu pojawi się na indywidualnym koncie na stronie pacjent.gov. Osoby z pozytywnym wynikiem zostaną także poinformowane o tym telefonicznie przez sanepid, który nałoży na nie obowiązek kwarantanny. Takie przesiewowe testy mają pomóc w walce z epidemią.

- Dziś możemy mówić o tym, że skala wzrostu zachorowań na COVID-19 została wypłaszczona. Oczywiście są jeszcze w Wielkopolsce pewne ogniska jak wspomniane południe, ale na bieżąco monitorujemy sytuację i dynamicznie na nią reagujemy - zapewnia Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski. 

Obecnie w Wielkopolsce na kwarantannie przebywa ponad 4 tys. osób. W powiecie pilskim 25. Sytuacja epidemiologiczna w samym mieście ma być efektem m.in. szybkiego wprowadzenia obostrzeń.

- Do tej pory wiele tych, które można poluzować, nie poluzowaliśmy m.in. nadal są zamknięte place zabaw, siłownie, te wszystkie elementy zewnętrzne gdzie może dochodzić do przenoszenia bardzo aktywnego wirusa - tłumaczy Piotr Głowski, prezydent Piły. 

Na bezpłatne badania można się nadal zapisać pod numerem telefonu:  61 65 68 075. Mobilne laboratorium będzie wykonywać testy do piątku, do godz.11.00.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group