#KwietnyChallenge – Gmina Szydłowo wzywa samorządy do pomocy pszczołom

15.05.2020   Autor: Redakcja
---

Moda na facebookowe „wyzwania” nie ustaje. Tym razem Gmina Szydłowo wpadła na pomysł, by zrobić coś dobrego dla natury i zapoczątkowała #KwietnyChallenge, zachęcając tym samym inne samorządy do pójścia w ich ślady – sadzenia łąk kwietnych.

Głównym celem challenge’u – oprócz doskonałej zabawy – będzie wzbogacenie polskich samorządów w niezwykle cenne łąki kwietne. Są one bowiem doskonałą alternatywą dla trawników i mają zbawienny wpływ na środowisko. Ograniczają hałas, zmniejszają odpływ wód opadowych do kanalizacji, zmniejszają występowanie wysp ciepła, a także pochłaniają większą ilość smogu niż klasyczne trawniki. Łąki kwietne mają również istotne znaczenie dla pszczół i zapylaczy ze względu na dużą liczbę kwiatów miododajnych.

- Dbałość o środowisko, w tym o owady zapylające rośliny jest jednym z naszych gminnych priorytetów. Temat ten przekłada się na tworzoną właśnie Strategię Rozwoju Gminy Szydłowo na lata 2020-2030, te zagadnienia mają swoje specjalne miejsce w tym dokumencie. Łąki kwietne są doskonałą formą wsparcia środowiska oraz będą pozytywnie wpływały na poprawę estetyki naszych przestrzeni w okresie kwitnięcia – mówi Tobiasz Wiesiołek, Wójt Gminy Szydłowo. Bardzo byśmy się ucieszyli, gdyby nasze wyzwanie rozlało się na inne samorządy i łąki kwietne na stałe zagościły, a właściwie wróciły do polskiego krajobrazu. Przecież takie widoki nie były kiedyś niczym nadzwyczajnym, natomiast zmiana produkcji rolnej właściwie wyparła je z przestrzeni agrarnej. Reaktywujemy łąki w przestrzeni publicznej. Zachęcam wszystkich mieszkańców, przedsiębiorców i społeczników do tworzenia enklaw miododajnych przyjaznych owadom na swoich ogrodach, balkonach, placach czy skwerach – dodaje.

Do tej niosącej za sobą wiele dobrego zabawy Gmina Szydłowo postanowiła nominować trzy samorządy: Gminę Trzciankę, Gminę Białośliwie i Gminę Damasławek. Czy odpowiedzą na wyzwanie? Tego zapewne dowiemy się już niebawem!


fot. pixabay.com

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group