Prezydent samotnie pod pomnikiem ofiar stalinizmu

14.04.2020   Autor: Redakcja
187---309
W poniedziałek, 13 kwietnia obchodziliśmy rocznicę zbrodni katyńskiej. Tego dnia pod pomnikiem ofiar stalinizmu w Pile prezydent miasta złożył wiązankę kwiatów.
- W 80. rocznicę zbrodni, Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzimy po cichu, bez salwy, Apelu Poległych... inaczej niż zwykle. Ale pamiętamy. Pamiętamy o ofiarach Zbrodni Katyńskiej i o tych, którzy zginęli podczas katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. W imieniu mieszkańców Piły kwiaty złożył prezydent Piotr Głowski. Kwiaty pod pomnikiem złożyli również żołnierze 104 batalionu logistycznego Ziemi Wałeckiej - czytamy na stronie Urzędu Miasta w Pile.

Dwa lata temu Piła dołączyła do programu "Katyń... ocalić od zapomnienia". Na ul. Kusocińskiego zasadzone zostały „Dęby Pamięci”. 27 drzew poświęcono tym, którzy zginęli w Katyniu, Bykowni, Twerze lub Charkowie, oraz kilku bohaterom, których miejsce pochówku i losy są nieznane.

Pamięć o tych ofiarach pielęgnuje Pilska Rodzina Katyńska. To z ich inicjatywy na Placu Staszica w 1996 roku stanął pomnik ofiar stalinizmu. Jego autorem jest pilski artysta Eugeniusz Repczyński. Na jednej z tablic umieszczono cytat z wiersza Teofila Lenartowicza: I na ich groby, po świecie rozsiane, nie wmurowano, monumentu w ścianę.

fot. Urząd Miasta w Pile

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group