Maseczki potrzebne od zaraz

28.03.2020   Autor: Artur Maras
2211---214
Wielu szpitalom w regionie brakuje maseczek czy fartuchów ochronnych. W tej sytuacji do akcji ruszyli prywatni przedsiębiorcy i zwykli obywatele. W Pile kilka firm przekształca swoje linie produkcyjne pod tworzenie maseczek i przyłbic. Mają być one przekazywane m. in. personelowi medycznemu z pilskiego szpitala. Wiele wolontariuszek z Piły szyje z kolei bawełniane maseczki.

W tym tygodniu w sieci pojawił się dramatyczny apel lekarki rodzinnej z przychodni przy ul. Okrzei. Zarejestrowanych jest tutaj ponad 10 tys. pacjentów. Personelowi medycznemu z tej lecznicy brakuje środków podstawowej ochrony. Wszystko przez problem z dostawami.

- Musimy być zabezpieczeni w ten podstawowy sprzęt, żeby chronić zarówno siebie jak i pacjentów. Jeżeli nasza przychodnia przestanie pracować to tak naprawdę wszyscy ci pacjenci nie będą mieli dostępu do podstawowej opieki. Specjalistyka obecnie jest zamknięta. Nie będą mieli nawet dostępu do recept. Będzie dramat - prognozuje Iwona Leśniewska, lekarz rodzinny.Pod wpisem w komentarzach pospolite ruszenie. Do przychodni zgłosiły się osoby chętne podarować lub odsprzedać niezbędne środki ochrony osobistej. Ta pomoc jest jednak doraźna i nie wystarczy na długo. Problemy służby zdrowia z dostępem do wyposażenia ochrony osobistej chce rozwiązać lokalnie kilku przedsiębiorców z Piły. Firma Archon przestawiła swoja produkcję.

Na chwilę obecną mamy dwa projekty, które jednocześnie są uruchamiane. Pierwszy to jest projekt maseczek a drugi to jest projekt przyłbic, które chcemy produkować także masowo. Mamy także oddolne inicjatywy obywatelskie, które wspieramy i z którymi też działamy. Przyłbica, która jest chociażby drukowana na drukarkach 3D i dostarczana do okolicznych przychodni i szpitali - mówi Jarosław Ewertowski.

Za darmo lub po kosztach produkcji. W ciągu dnia firma jest wstanie wyprodukować kilkadziesiąt takich przyłbic. Pierwsze trafiły już do lekarzy. Z kolei specjalistyczne maseczki są teraz w fazie testowej. Ich produkcja mogłaby ruszyć w ciągu tygodnia. Do wspólnych działań włączyły się także inne firmy w tym STX Next i STUDIO K2.
- Pracujemy tak naprawdę na pełnych obrotach. Bardzo apelujemy o pomoc w materiałach niezbędnych do drukowania. Są to niezbędne elementy. Bez tego nie możemy nic więcej zrobić - twierdzi Krzysztof Rauhut.

Takie przyłbice trafiły już do personelu pilskiego szpitala. Rozpoczęcie produkcji specjalistycznych maseczek to kwestia tygodnia. Zwykłe szyje wielu mieszkanek miasta. Na facebooku powstały specjalne grupy jak „Maseczki dla Piły” czy „Piła walczy razem”. W ramach akcji każdy chętny szyje w domu maseczki. Trafiają one do pilskich szpitali lub przychodni. Władze miasta Piły z kolei zakupiły dla pilskiego szpitala środki ochrony osobistej. Radni powiatu pilskiego przegłosowali natomiast na ostatniej sesji przekazanie 150 tys. zł na zakup dla lecznicy niezbędnego respiratora. Powiat pilski także...

- Uruchomił specjalistyczną rezerwę związaną z zarządzaniem kryzysowym. Jest to kwota przeszło 320 tys. zł. Z tej kwoty zakupione zostanie urządzenie do odkażania karetek, które transportują naszych chorych, ale również zakupimy dużo sprzętu ochrony indywidualnej - zapowiada starosta pilski, Eligiusz Komarowski.

Który trafi do pilskiego szpitala. Zgodnie z deklaracją zastępcy dyrektora ds. lecznictwa tej placówki, póki co personel medyczny ma odpowiednią ilość środków ochrony osobistej.

- Zużywaliśmy około 3,5 tys. maseczek miesięcznie. W tej chwili mamy dwa razy więcej i rozdajemy środki ochrony osobistej tak jak jest to potrzebne. Oczywiście wymagamy aby pracownicy rozrzutnie nie podchodzili do tego, żeby nie niszczyli go niepotrzebnie tylko używali do kontaktu z chorym - mówi Aldona Pietrysiak.

Szpital Specjalistyczny uruchomił także specjalne subkonto. Można na nie wpłacać pieniądze przeznaczone na zakup środków ochrony osobistej dla pracowników szpitala. Wpłat można dokonywać na konto PKO BP nr 61 1020 4027 0000 1402 1600 9568 z dopiskiem COVID-19.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group