Czy mogę wyjść na spacer, pobiegać lub pojeździć na rowerze? Czy nadal zamówię jedzenie na wynos? Odpowiadamy

25.03.2020   Autor: Redakcja
2625---112
Od północy obowiązuje zakaz przemieszczania się osób przebywających na tym samym obszarze. Zakaz ma obowiązywać do 11 kwietnia. Czy restauracje nadal będą wydawać posiłki na wynos? Cy mogę wyjść pobiegać? Czy mogę wyjść na spacer do parku lub do lasu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania. 

W związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania koronawirusa rząd zdecydował we wtorek o wprowadzeniu nowych zasad bezpieczeństwa. Z zasady zdecydowano o zakazie przemieszczania się osób na tym samym obszarze. Są jednak pewne wyjątki jak np. droga z i do pracy, zaspokajanie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia rodzinnego, sprawowania czy uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, czy opieka nad osobami bliskimi. Wiele osób jednak wciąż ma wątpliwości co wolno, a czego nie. Przygotowaliśmy krótki przewodnik.

Czy komunikacja miejska będzie funkcjonować normalnie? 
Tak. Nie zostaje zawieszone funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Dla bezpieczeństwa pasażerów wprowadzono jednak pewne ograniczenia. Środek publicznego transportu może przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących. Pilskie MZK poinformowało, że w autobusach będzie mogło znajdować się maksymalnie 15 pasażerów w jednym czasie. 

Czy przez wprowadzone ograniczenie będzie można uczestniczyć w nabożeństwie w kościele?
Tylko w zakresie limitu osób. Ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą osób, które chcą uczestniczyć w sprawowaniu kultu religijnego. Wprowadzone są jednak nowe zasady - na danym terenie lub w danym obiekcie może znajdować się, zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę). Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w mszach w telewizji lub internecie. TV ASTA na swojej antenie oraz na stronie internetowej www.tvasta.pl co niedzielę o godz. 12.00 transmituje mszę św. z bazyliki mniejszej w Skrzatuszu. 

Czy rolnik może wykonywać swoją pracę normalnie? 
Tak. Ograniczenie w przemieszczaniu się nie dotyczy prowadzenia działalności rolniczej, wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i prac w gospodarstwie rolnym, a także zakupów towarów i usług związanych z tymi aktywnościami (np. zakup nawozów sztucznych przez rolników, czy zakup towarów do sklepu spożywczego prowadzonego przez indywidualnego przedsiębiorcę).

Czy w związku z wprowadzonymi ograniczeniami nadal będzie można opiekować się osobami starszymi? 
Tak. Nadal będzie można pomagać takiej osobie.
Pracuję na umowę cywilnoprawną. Czy mogę normalnie przemieszczać się do pracy?
Tak. Wszyscy pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę oraz umowy cywilnoprawne mogą bez przeszkód przemieszczać się do miejsca pracy.

Czy restauracje nadal będą mogły wydawać posiłki na wynos?
Tak nadal będą mogły prowadzić tego typu usługi.

Czy mogę wyjść na spacer do paru lub lasu, wyjść z dziećmi na plac zabaw?

Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Zalecane jest, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum. Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia. Miejskie place zabaw w Pile, podobnie jak Park Miejski oraz Park na Wyspie są zamknięte. 

Dojeżdżam do pracy. Czy muszę mieć zaświadczenie od pracodawcy w razie kontroli?
Nie. W przypadku ewentualnej kontroli należy poinformować funkcjonariuszy o celu podróży - czy jadę do pracy, czy wracam z niej, a także miejscu wykonywania obowiązków zawodowych.

Czy złamaniem zakazu jest samodzielne uprawianie sportu na zewnątrz, w tym rekreacyjna jazda na rowerze?
Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).

Czy mogę dojeżdżać do weterynarza w celu opieki nad zwierzętami? 
Tak. Taki dojazd wchodzi do katalogu niezbędnych codziennych potrzeb i jest dozwolony.

Czy mogę biegać? 
Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).


fot. poglądowa pixabay

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group