Łukasz Szumowski: "Znaczący wzrost zachorowań może nastąpić pod koniec tygodnia"

23.03.2020   Autor: Redakcja
718---470
Znaczący wzrost zachorowań może nastąpić pod koniec tygodnia.Szczególnie uważać powinny osoby powyżej 80. roku życia - powiedział w poniedziałek rano w rozmowie z RMF FM minister zdrowia Łukasz Szumowski. 

W Porannej rozmowie RMF FM minister odniósł się również do możliwości jakie daje mu wprowadzenie stanu epidemii w Polsce. Na razie nie ma podstaw do terytorialnych zamknięć w Polsce. Gdybyśmy mieli ta duże różnice regionalne, jak Włochy czy Hiszpania, wtedy uzasadnione jest zamykanie całych regionów, ale w Polsce mam bardzo równomierne rozłożenie się osób zarażonych - powiedział Łukasz Szumowski

Zapytany czy mniejsza niż przewidywalna liczba zachorowań to dobry znak odparł, że: to za małe różnice, żeby wyciągać z nich daleko idące wnioski. Różnica na poziomie 100-200 przypadków cieszy, jest bardzo dobra, ale nie można z tego tytułu wyciągać daleko idących wniosków, że coś się poprawia. Nadal uważam, że na koniec tego tygodnia możemy mieć dobrych parę tysięcy przypadków zakażenia. Na pewno czeka nas znaczny wzrost zachorowań, więcej osób w szpitalach, niestety dla niektórych to będzie tragiczne zachorowanie. Minister podkreślił, że śmiertelność jest wysoka w przypadku osób powyżej 80. roku życia oraz tych, które cierpią na inne poważne choroby. 
Pytany o możliwy scenariusz rozwoju epidemii, zaznaczył że to pierwszy wybuch tego wirusa na świecie, w związku z tym mówienie, że będzie on tak jak grypa sezonowy, jest po prostu wróżeniem z fusów

Dodał również, że sposobem na zminimalizowanie ryzyka zakażenia jest izolacja. Jeśli wychodzimy do lasu to nie po to, by siedzieć przy grillu lub pójść z dziećmi na plac zabaw - tłumaczył. 

fot. twitter.com/MZ_GOV_PL 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group