Jakie zalecenia stosować odbywając kwarantannę domową?

17.03.2020   Autor: Redakcja
865---540
Konieczność pozostawania w domu, monitorowanie temperatury ciała oraz udzielanie na bieżąco informacji o stanie zdrowia do Sanepidu, to tylko niektóre z zasad dla osób przebywających w kwarantannie. 

Kwarantanna domowa przeznaczona jest dla osób, u których nie ma widocznych objawów infekcji, ale miały wcześniej kontakt z osobą zakażoną lub wróciły do Polski z zagranicy. W takim przypadku osoba objęta kwarantanną pozostaje pod wskazanym służbom sanitarno - epidemiologicznym adresem przez okres 14 dni. W tym czasie powinna stosować się do wielu zaleceń. Między innymi nie powinna opuszczać domu, wychodzić do sklepu, a jeśli ma pod opieką zwierzęta, to w miarę możliwości przekazać je rodzinie lub znajomym. Jeśli nie ma takiej możliwości można zwrócić się o pomoc do gminy.

Osoba poddana kwarantannie powinna również nie spotykać się z innymi osobami i nie zapraszać nikogo do domu. Jeśli mieszka z rodziną to w miarę możliwości ograniczyć kontakt i zachować bezpieczną odległość (min. 2 metry), używać oddzielnych naczyń, w przypadku takiej możliwości korzystać z osobnej łazienki, a jeśli nie to po użyciu zdezynfekować dostępnym środkiem czystości. Wietrzyć mieszkanie kilka razy dziennie, zachować środki higieny, często myć i dezynfekować ręce oraz powierzchnie dotykowe, takie jak klamki, blaty czy ekrany telefonów.
Koniecznie monitorować stan temperatury ciała co najmniej 2 razy dziennie. W przypadku wystąpienia duszności, gorączki, lub kaszlu skontaktować się z Sanepidem. Więcej informacji znajduje się w przygotowanej ulotce oraz na stronie internetowej pacjent.gov.pl. 

Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat w wysokości 5.000 zł 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group