Pączek dla Afryki. Pilscy uczniowie pomagają dzieciom z Czadu

26.02.2020   Autor: Artur Maras
Złotówkę dziennie kosztuje utrzymanie dziecka w Afryce. To tyle co... pół pączka. Akcja charytatywna „Pączek dla Afryki” ma pomóc najuboższym mieszkańcom Czarnego Lądu. To inicjatywa od której rosnąć ma serce, a nie brzuchy – zapewniają organizatorzy.

Piękne widoki i niezapomniane wrażenia… ale Czarny Ląd ma także swoją ciemną stronę. Wie o tym doskonale brat Jerzy Steliga, który spędził tam na różnego rodzaju misjach 15 lat.

- Wyobraźcie sobie, że do najbliższego dentysty jest czasami 400/500 km. Do lekarza nieco bliżej - mówi kapucyn, brat Jerzy Steliga.

Dla większości mieszkańców Afryki to i tak odległość nie do przebycia. Tym bardziej, że problemem jest tu dostęp do wody pitnej, czy jedzenia.Dlatego aby choć trochę zmienić ich życie powstała akcja „Pączek dla Afryki”.

- Ma to swój związek z ojcem Benedyktem Pączka, bo tak brzmi jego nazwisko. I akcja wzięła się od niego. On był takim inspiratorem całej akcji pomocy dla Afryki - tłumaczy Maria Ziembikiewicz, nauczycielka religii w SP nr 4.

Krakowski kapucyn zorganizował ją w jednej z tamtejszych szkół w tłusty czwartek. Kiermasz ze słodkościami przyjął się nie tylko w Krakowie. Do akcji przyłączyło się ponad 400 szkół i przedszkoli w kraju i od 8 lat Szkoła Podstawowa nr 4 w Pile.

- Pomaganie jest bardzo dobre dla nas i dla naszego rozwoju. Uczucie, że się pomaga komuś, komu ta pomoc jest potrzebna jest bardzo dobre -
twierdzi Bianka Pierzyńska, uczennica SP 4.

Dobre są też na pewno pączki, które można było kupić w trakcie kiermaszu. Kwota zebrana z ich sprzedaży trafi do najbardziej potrzebujących w Afryce.

- W tym roku zbieramy głównie na zdrowie dla najmłodszych, a wcześniej zbieraliśmy na budowanie studni, na budowę szpitali, na oprotezowanie dzieci po prostu w każdym roku jest jakiś inny priorytet i my się do tego dołączamy - zapewnia Barbara Szczecina, pedagog szkolny.

W ubiegłym roku uczniowie pilskiej szkoły zebrali dla Afryki ponad 1000 zł. Pieniądze z tegorocznej zbiórki trafią do Czadu i do Republiki Środkowoafrykańskiej.

Więcej o akcji "Pączek dla Afryki" można znaleźć TU.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group