Najlepsze szkoły średnie w regionie. Poznaliśmy ranking!

19.01.2020   Autor: Michał Kępiński
Na ten moment czekają nauczyciele, dyrektorzy i uczniowie szkół. Poznaliśmy właśnie nowy ranking liceów i techników według magazynu „Perspektywy” na rok 2020. Jak wypadły szkoły średnie w naszym regionie?


Ranking oddzielnie klasyfikuje licea i technika. Wśród tych pierwszych najlepiej wypada Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Salezjańskiego, które znalazło się na 13. miejscu w województwie wielkopolskim i 193. w kraju. Tuż za nim znalazło się II Społeczne Liceum Ogólnokształcące Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Pile. Trzecie miejsce na podium w naszym regionie przypadło Liceum Ogólnokształcącemu im. Janka z Czarnkowa.

Jako szkoła publiczna w północnej Wielkopolsce jesteśmy jako pierwsi, także ogromnie się z tego cieszymy. To jest również taki przyczynek do tego, żeby ciągle walczyć o poprawianie swoich umiejętności, swojego sposoby realizacji programu w szkole - mówi Sławomir Żarczyński, dyrektor Liceum Ogólnokształcące im. Janka z Czarnkowa.

39 miejsce w Wielkopolsce, ale drugie wśród szkół publicznych zajęło Liceum Ogólnokształcące im. św. Barbary w Chodzieży. Jak podkreśla dyrektor placówki taki ranking to swoista rywalizacja pomiędzy szkołami.

– Pracujemy z młodzieżą gdzie tej naszej pracy czasami nie widać, natomiast ranking ocenia wyniki egzaminów i olimpiad więc tutaj możemy porównać naszą pracę z pracą innych szkół i mamy ogromne zadowolenie - podkreśla Regina Nalepa, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. św. Barbary w Chodzieży.
 
Zadowolenie jest także w Technikum nr 3 przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Pile. Szkoła wśród techników okazała się najlepszą placówką w regionie i 4 w województwie wielkopolskim. Odnotowała również największy skok w kraju z 348. miejsca, na 71 co pozwoliło na uzyskanie Złotej Tarczy w rankingu Perspektywy 2020.
 
Jest to ogromny sukces kadry, ale także uczniów, ponieważ na ten sukces przede wszystkim mają wpływ wyniki matury podstawowej i rozszerzonej, wyniki egzaminów zawodowych, które są bardzo trudne oraz sukcesy w olimpiadach, a te w przypadku techników są bardzo trudne, bo to są już olimpiady specjalistyczne - stwierdza Magdalena Michalska, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Pile.
 


I właśnie na kryteria rankingu, szczególnie sukcesy w ogólnopolskich olimpiadach, narzeka część dyrektorów szkół. W ich ocenie placówkom z naszego regionu ciężko rywalizować z największymi ośrodkami w kraju.
 
Trudno naszym szkołom, będącym gdzieś poza głównym ośrodkami takimi jak Poznań, Warszawa czy Bydgoszcz osiągać aż tak bardzo wysokie wyniki w olimpiadach mimo że nasi uczniowie uczestniczą w olimpiadzie przedsiębiorczości, wiedzy ekonomicznej, w olimpiadzie konsumenckiej - komentuje Marek Skórcz, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Złotowie.
 
W województwie zachodniopomorskim wśród średnich szkół zawodowych wysokie - 6 miejsce zajęło Technikum Zawodowe nr 3 przy Zespole Szkół nr 4 RCKU. Jak podkreśla dyrektor szkoły miejsce w rankingu jest ważne z kilku względów.
 
Przy rekrutacji pomaga wszystko co jest medialne, różnego rodzaju rankingi są dosyć istotne, a ranking Perspektyw jest dosyć medialny, dlatego pomaga w rekrutacji i zwracamy na to uwagę - mówi Leszek Molka, dyrektor Zespół Szkół nr 4 Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wałczu.
 
W tegorocznym rankingu Perspektywy 2020 wzięto pod uwagę ponad 2000 liceów i 1700 techników, które spełniły tak zwane kryterium wejścia czyli maturę zdawało w nich minimum 12 uczniów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group