NIK wytyka błędy samorządom

14.12.2019   Autor: Redakcja
1573---404
Piła, Chodzież i Margonin oraz Wieleń źle sprawowały nadzór nad opieką nad bezdomnymi zwierzętami. Najwyższa Izba Kontroli wytknęła nieprawidłowości tym urzędom. Kontrolowała też firmę Zenona Jażdżewskiego, która w Pile prowadziła schronisko.

NIK wszczęła kontrolę w firmie Vet- Zoo Serwis na wniosek posła Krzysztofa Czabańskiego, Stowarzyszenia EFFATA i Fundacji Mondo Cane. Firma należąca do weterynarza Zenona Jażdżewskiego prowadziła schronisko dla zwierząt m.in. w Pile, oraz zajmowała się wyłapywaniem zwierząt w pozostałych gminach.

Kontrolą został objęty okres od 2017 do 2019 roku. Aby sprawdzić jak gminy wywiązują się ze swoich obowiązków w obszarze opieki nad zwierzętami, kontrolerzy odwiedzili magistraty w Pile, Skwierzynie, Margoninie, Chodzieży oraz w Wieleniu. W związku ze stwierdzonymi w trakcie kontroli nieprawidłowościami, wszystkie skontrolowane jednostki zostały ocenione jednoznacznie negatywnie. Kontrolerzy stwierdzili nieprawidłowości m.in. w prowadzeniu książki leczenia zwierząt, czy przechowywania leków oraz...

- Nielegalnego wybudowania przez Vet zoo serwis na terenie schroniska w Pile, kojców dla psów i jednego budynku gospodarczego, zwrócenia przez prezydenta Piły przedsiębiorcy prowadzącemu schronisko dla zwierząt w Pile, wydatków poniesionych przez niego na wybudowanie wzniesionych nielegalnie obiektów - tłumaczy Maciej Sterczała, rzecznik Najwyższej Izby Kontroli w Poznaniu.

Schroniska prowadzone przez Zenona Jażdżewskiego w Pile oraz w Chodzieży nie spełniały wymagań dotyczących konieczności oddalenia, co najmniej o 150 m od obiektów użyteczności publicznej oraz od zakładów prowadzących działalność gospodarczą. Burmistrz Chodzieży nie odniósł się do zarzutów NIK. Prezydent Piły natomiast zgodził się z niektórymi z nich, ale zaznacza, że...- NIK nie odnosił się do dobrostanu zwierząt. W żadnym wypadku, w żadnym momencie nie odnoszono się do dobrostanu zwierząt. Skoncentrowano się, li tylko i wyłącznie na procedurze i dokumentach, zarzut, że w 2019 roku schronisko nie było kontrolowane, rzeczywiście nie było kontrolowane - mówi Krzysztof Szewc.

Na początku roku schronisko przejęła od Zenona Jażdżewskiego specjalnie powołana do tego celu spółka Pilskie Schronisko dla Zwierząt. Prezydent nie wydał decyzji o przeprowadzeniu kontroli, by, jak zaznaczył, dać czas nowym opiekunom na zorganizowanie się.

Najwyższa Izba kontroli, po dokonaniu szczegółowej analizy zgromadzonego w toku kontroli materiału, rozważy skierowanie do odpowiednich organów zawiadomień o podejrzeniu popełnienia jednego przestępstwa oraz trzech wykroczeń. Od raportu NIK nie przysługuje odwołanie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group