Pilski wątek w sprawie zatrzymania przemytników kokainy

06.12.2019   Autor: Redakcja
1082---258
Pilski wątek w sprawie zatrzymania przemytników kokainy. Funkcjonariusze KAS i CBŚP rozbili grupę przestępczą i zatrzymali 7 podejrzanych oraz zabezpieczyli blisko 2 tony kokainy i opium. Wartość czarnorynkową przejętych narkotyków wyceniono wstępnie na 2,2 mld zł.

Magazyn narkotyków znajdował się pod Nowym Tomyślem. W akcji uczestniczyła Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego z Komendy Powiatowej PSP w Pile. 

- Strażacy z Piły przy wykorzystaniu sprzętu specjalistycznego pobrali próbki a następnie dokonali pomiaru wskazanych przez policję nieoznakowanych substancji znajdujących się na miejscu zdarzenia. Działania pilskich strażaków prowadzone były w ramach wsparcia czynności realizowanych bezpośrednio przez policję - potwierdza rzecznik pilskich strażaków - mł. bryg. Zbigniew Szukajło.

To największy udaremniony przemyt kokainy w historii pilskiej policji. Narkotyki trafiły do Polski z Kolumbii w kontenerach z kredą.

- 30 listopada do Polski z Niemiec przyjechało 5 mężczyzn - czterech obywateli Kolumbii oraz obywatel Iranu, przebywający w Niemczech. Od tego momentu policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariusze KAS nie "spuszczali z nich oka". Mężczyźni w Polsce zamieszkali w wynajętej posesji w woj. wielkopolskim. Według śledczych to te osoby wspólnie z dwoma Polakami w przeciągu kilku dni zorganizowali funkcjonujące na ogromną skalę laboratorium, w którym była przetwarzana i wytwarzana kokaina. Zlikwidowano także magazyn przygotowany do przechowywania narkotyków - czytamy na stronie policji.
files/wideo/3-331796.mp4


Policjanci odkryli na terenie powiatu nowotomyskiego fabrykę kokainy. Stężenie chemikaliów było bardzo duże, dlatego do akcji wkroczyli funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej z Jednostki Ratownictwa Chemicznego w Poznaniu i w Pile.

- Dopiero po kilku godzinach, kiedy obiekt oczyszczono z toksyn do dokładnego sprawdzenia pomieszczeń wkroczyli policjanci. Wówczas okazało się, że znajduje się tam fabryka kokainy. Śledczy zabezpieczyli 10 kg gotowej kokainy, która miała trafić do Niemiec. Przejęto także około 600 litrów zawiesiny zawierającej kokainę (faza produkcji), kilkaset litrów różnego rodzaju chemikaliów, aparaturę laboratoryjną, a nawet specjalistyczną prasę hydrauliczną z formą zawierającą logo kartelu kolumbijskiego. Podczas działań i oględzin wsparcia udzielili policjanci z KWP w Poznaniu i z KPP w Nowym Tomyślu. W trakcie likwidacji fabryki zapewnienie pomocy medycznej udzieliło Pogotowie Ratunkowe z Poznania - czytamy dalej na stronie policji.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Gdańsku.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group