Pięć elektrycznych autobusów na linii nr 5

02.12.2019   Autor: Artur Maras
985---98
Pięć elektrycznych autobusów wzbogaci tabor Pilskiego MZK. Pojazdy trafią do miasta za niecałe dwa lata. Ich koszt to 16 mln zł. 85% ceny zakupu stanowić będzie dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Najbardziej ekologiczną trasą w mieście będzie linia nr 5.

Projekt zakłada zakup pięciu autobusów elektrycznych, budowę trzech stacji ładowania dla nich na terenie bazy MZK oraz budowę stanowiska szybkiego ładowania pojazdów na terenie miasta. Specjalny pantograf stanie przy ul. Kossaka. Całkowity koszt projektu to ponad 16 milionów złotych.

- To maksymalne dofinansowanie. Koszt projektu to jest 16 mln złotych. Kwota dofinansowania to ponad 11 mln złotych. Koszty kwalifikowane 85 proc. Maksymalne jakie można. To jest ogromnie ważne, ponieważ udaje nam się maksymalnie wykorzystać te dofinansowania, które są w tej perspektywie - mówi Tadeusz Majewski, prezes MZK Piła.

Najbardziej ekologiczną linią w mieście ma być ta z numerem 5. Na niej bowiem zgodnie z zapowiedziami jeździć będą wyłącznie autobusy elektryczne. Zmieni się także trasa tej linii. Elektryczne pojazdy będą omijać plac Konstytucji 3 Maja, powracając po latach na ulicę 14 lutego i dojeżdżając do planowanego przy centrum handlowym VIVO centrum przesiadkowego. Odmładzanie taboru MZK i inwestycje w samej siedzibie nie mają jednak odbić się na portfelach pasażerów.

- To jest odpowiedź na pytanie dlaczego te ceny nie rosną. Właśnie dlatego, że kupujemy nowy tabor, oszczędzamy na naprawach, na serwisach, na wymianach dzięki takiemu racjonalnemu działaniu całego zarządu - tłumaczy Piotr Głowski, prezydent Piły.

Elektryczne autobusy trafią do Piły za dwa lata. A już za rok do Piły trafi 13 pojazdów zakupionych przez MZK także przy wsparciu środków unijnych. Będzie to siedem hybryd i sześć autobusów z silnikiem diesla.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group