Europejski Tydzień Redukcji Odpadów. Przyjdźcie na targowisko

19.11.2019   Autor: Redakcja
1077---288
Trwa Europejski Tydzień Redukcji Odpadów. Już w najbliższy czwartek na pilskim targowisku odbędzie się akcja, która ma na celu udowodnić mieszkańcom miasta, że świat bez plastikowych torebek jednorazowych jest możliwy.

Torby jednorazowe - symbol współczesności - w procesie produkcji wymagają zużycia milionów baryłek ropy rocznie, przyczyniając się znacznie do zmian klimatycznych i ubożenia zasobów naturalnych. W Europie zużywa się średnio 200 foliówek rocznie na mieszkańca, u nas w 2018 r. - 300 foliowych torebek (dzięki wprowadzeniu opłaty recyklingowej o ponad 100 mniej niż rok wcześniej).

Dużym problemem dla środowiska pozostają nadal bezpłatne „zrywki”, które w większości trafiają na składowiska odpadów, do spalarni odpadów lub wprost do środowiska przyrodniczego, w tym do wód. Torby te rozkładają się setki lat, a zanim nastąpi ich degradacja wyrządzają ogromne szkody, szczególnie w środowisku morskim. Ale i z nich można zrezygnować.

Jak? Na przykład zamieniając foliówki na eko woreczki ze zużytych firanek. To wielokrotna korzyść dla środowiska, którą w prezencie od Fundacji „OdNOWA” i spółki Altvater otrzymają pilanie, którzy 21 listopada o godz. 11.00 wybiorą się na zakupy na Targowisko Miejskie przy ul. Rynkowej.
***
Woreczki na warzywa i owoce (zero waste)
1. Firankowe woreczki na warzywa i owoce są idealne podczas codziennych zakupów. Sprawdzą się na targu, w osiedlowym sklepie oraz w hipermarkecie.
2. Do woreczków można zapakować warzywa, owoce, bakalie, grzyby i położyć bezpośrednio na wadze.
3. Woreczki mają zamknięcie (ściągane tasiemką), dzięki czemu produkty się nie wysypią.
4. Po złożeniu woreczki zajmują niewiele miejsca. Można je mieć zawsze przy sobie.
5. Dzięki trwałym woreczkom, unikasz sięgania po foliówki. Generujesz mniejszą ilość odpadów.
6. Gdy woreczki ulegną zabrudzeniu, wystarczy je wyprać (bardzo szybko schną).

fot. i opr. OdNOWA

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group