Asta Video Fest

Kradzież, morderstwo? A może rozbój w sklepie?

10.11.2019   Autor: Artur Maras
1151---112
W komendzie powiatowej policji w Pile do użytku oddano dwa pomieszczenia imitujące mieszkanie i sklep. Młodzi mundurowi są w nich szkoleni ze sposobów zabezpieczania śladów oraz wykonywania dokumentacji na miejscu zdarzenia.

Dwa niepozorne pomieszczenia w pilskiej komendzie. Jedno udaje mieszkanie, a drugie sklep. Może to być miejsce m.in. kradzieży, morderstwa czy rozboju. Wszystko zależy od ćwiczonego założenia. Od miesiąca szkolą się tu pilscy mundurowi.

- Najmłodsi policjanci, najmniej doświadczeni, tacy, którzy mogą popełnić potencjalne błędy a zasadą jest to żebyśmy do tych błędów nie dopuszczali bo każdy błąd na miejscu prawdziwego zdarzenia to jest obniżenie wartości dowodowej śladów. Może to mieć bardzo poważne konsekwencje już na etapie postępowania sądowego - mówi insp. Sebastian Cichocki, komendant KPP w Pile.Dlatego błędy najlepiej popełniać w trakcie ćwiczeń. Pod okiem instruktora funkcjonariusze doskonalą swoje umiejętności z ujawniania i zabezpieczania śladów. W trakcie szkolenia mundurowi nabywają skrupulatności i metodyczności w wykonywaniu poszczególnych zadań. Technicy kryminalistyki uczą się także współpracy z pracownikami z pionu dochodzeniowo-śledczego bo śledztwo to praca zespołowa.
- Z pracy technika, zabezpieczenia śladów i z relacji świadków, jak to mówią jeden puzzel nic nie przedstawia ale jeśli złoży się trzy, cztery puzzle to widać już jakiś obraz czyli już mamy jakiś obraz danej sytuacji - wyjaśnia st. asp. Jakub Franc, technik kryminalistyki KPP w Pile.

Takie pomieszczenia szkoleniowe powstaną także w nowej siedzibie pilskiej policji. Przed tygodniem wyłoniony został jej wykonawca.

- Teraz czekamy do terminu 19 listopada. Inne firmy, które złożyły ofertę mogą złożyć odwołanie. Jeżeli żadna z firm, która startowała w przetargu tego odwołania nie złoży, wtedy będziemy podpisywać umowę na budowę nowej siedziby Komendy Policji Powiatowej w Pile - przypomina podkom. Piotr Garstka z zespołu prasowego KWP w Poznaniu.

Powstanie ona na działce za obecnie użytkowanym obiektem. Nowa komenda składać się będzie z budynku głównego i budynków pomocniczych. Łącznie policjanci będą mogli korzystać z ponad 7 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Znajdzie się tam miejsce m.in. na biura policjantów, magazyn broni i depozytów, archiwum, pomieszczenia dla zatrzymanych, sale ćwiczeń oraz magazyny, garaże i boksy dla psów wraz z wybiegiem szkoleniowym.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group