Zgryz z dentystami. Problemy z organizowaniem opieki stomatologicznej dla uczniów

08.11.2019   Autor: Redakcja
1041---337
Samorządowcy sygnalizują, że trudno jest znaleźć gabinety stomatologiczne, które chciałyby się zająć opieką nad uczniami.

Zorganizowanie opieki dentystycznej dla uczniów to jeden z obowiązków nałożonych na jednostki samorządu terytorialnego ustawą o opiece zdrowotnej nad uczniami. W przypadku braku gabinetu stomatologicznego w danej szkole, organ prowadzący ma obowiązek zawarcia porozumień z podmiotami udzielającymi świadczeń z zakresu stomatologii na podstawie umowy z NFZ. Te przepisy weszły w życie w połowie września, ale nie wszędzie przekładają się na praktykę.

- Jest problem z lekarzami stomatologii. Żaden stomatolog w moim powiecie nie wyraził zgody na podpisanie porozumienia w tej sprawie. Napisaliśmy do NFZ wniosek o dentobus, ale ze względu na kolejki możemy go dostać za dwa, może trzy lata – alarmował w MEN Marek Szaruga, burmistrz Kcyni.

Problem potwierdzają samorządowcy z Bolesławca.

- Na spotkanie zorganizowane przez prezydenta miasta stawił się jeden przedstawiciel ze środowiska, informując, że nie jest zainteresowany współpracą. Pozostali skontaktowali się telefonicznie, informując, że objęcie opieką stomatologiczną uczniów wymaga dodatkowych nakładów finansowych – wskazuje Beata Sulska, naczelnik Wydziału Społecznego UM Bolesławiec.
Jak dodaje, gabinety dentystyczne czekają na zwiększone kontrakty z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jeszcze niedawno problem miała Częstochowa. W ostatnim tygodniu września współpracę ze szkołami zadeklarowało 8 z 40 podmiotów mających z NFZ kontrakt na usługi stomatologiczne. Teraz tę liczbę udało się zwiększyć do 14, które będą miały pod opieką ponad 26 tys. uczniów z częstochowskich szkół.

Zdaniem ratusza problemem jest z jednej strony brak kadry medycznej (w tym stomatologów specjalizujących się w leczeniu dzieci), z drugiej – brak wolnych terminów i niepewność co do zakresu obciążeń, związanych ze świadczeniami na rzecz uczniów.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group