Gospodarka odpadami po nowemu i podniesienie podatków

05.11.2019   Autor: Magdalena Lach
---

Gospodarka odpadami oraz podwyżki podatków. Te dwa tematy zdominowały obrady ostatniej sesji rady miasta Trzcianki. Radni uchwalili nowy regulamin utrzymania czystości, który przenosi na mieszkańców obowiązek zaopatrzenia się w pojemniki na śmieci. Od nowego roku wzrośnie także podatek od nieruchomości.
 

Miasto po raz kolejny zajmuje się tematem uporządkowania gospodarki odpadami. Na sesji rady miasta został zaproponowany nowy regulamin dotyczący częstotliwości wywozu śmieci oraz segregacji. Ważna zmiana dotyczy podmiotu odpowiedzialnego za dostarczanie pojemników na śmieci. Dotychczas robiła to gmina, teraz mieszkańcy sami muszą się wyposażyć w kosze, a także dbać o ich czystość.  - Dziwię się, że Sanepid zaopiniował pozytywnie, gdzie my nie mamy żadnych możliwości mycia pojemników. Żeby je umyć to trzeba wypróżnić, podstawić inne i dać do umycia. Koszt tego może być niesamowity - powiedział Tadeusz Mańczak, prezes SLMW Trzcianki.

W nowym regulaminie gospodarki odpadami pojawia się piąta frakcja. W związku z tym zmienia się częstotliwość wywozu odpadów. Spółka Kombud należąca teraz do gminy będzie odbierać śmieci równomiernie od mieszkańców wsi i miast. Zmiany w regulaminie wynikają z nowej ustawy. Mieszkańcy od nowego roku roku muszą oddawać śmieci w 50% posegregowane - To oczywiste, że dla środowiska jest to plus, ale również dla kasy gminnej, ponieważ im mniej segregujemy, tym drożej nas to będzie kosztować jako gminę - wyjaśnił Edward Joachimiak, radny Rady Miasta Trzcianka.

Burmistrz podczas ostatniej sesji zaproponował nową stawkę dotyczącą podatku od nieruchomości, czynszu oraz podatku rolnego. Wzrastające należności są zdaniem burmistrza skutkiem zmian w polityce państwa  - Samorządy zostały obarczone dosyć dużymi obciążeniami ze strony państwa. Nie ma zrekompensowanych w żaden sposób ubytków w pitach, pojawiła się obniżka podatków, cieszymy się jako mieszkańcy, natomiast z tego tytułu jako gmina ma mniej środków na realizowanie zadań dla mieszkańców - powiedział Krzysztof Jaworski, burmistrz Trzcianki.

Po burzliwej dyskusji radni uchwalili wzrost podatku od nieruchomości o 5%.  Zmiany mają wejść w życie od stycznia.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group