Studenci zbadają odnawialne źródła energii

06.10.2019   Autor: Artur Maras
---152

Nowoczesne laboratorium badające Odnawialne Źródła Energii zostało otwarte w Pile. Instalacja za niemal 850 tys. złotych powstała na terenie spółki wodno-ściekowej GWDA.
 

Energia słońca, wiatru czy wody ma być ujarzmiona w tym miejscu. To tu pracownicy naukowi i studenci PUSS wraz z miejską spółką będą poszukiwać możliwości efektywnego wykorzystania tych odnawialnych źródeł energii.

- Miasto Piła to jest miasto, które będzie robiło bardzo dynamiczne kroki w najbliższej przyszłości w stronę energetycznej niezależności. Ten obiekt ma być pewnego rodzaju drogowskazem - mówi dr Tomasz Wojciechowski, prezes spółki GWDA w Pile

Ale aby dowiedzieć się w którym kierunku zmierzać, niezbędna była budowa laboratorium. Tak powstało Centrum Badawczo-Rozwojowe OZE, które stanęło na terenie spółki GWDA. Obok budynku powstała wieża wiatrakowa z turbiną oraz dwa rzędy paneli fotowoltaicznych. W kontenerze przeznaczonym do badań nad nowymi technologiami związanymi z OZE znalazła się droga aparatura.


 

- Jednym z takich bardzo ciekawych urządzeń jest mikroskop sił atomowych, który jest bardzo nowoczesnym przyrządem i z punktu widzenia badania materiałów, które wykorzystywane są w fotowoltaice, umożliwi rozpoznanie i bardziej dokładne zbadanie struktury tych materiałów - zaznacza dr hab. Stanisław Różański z Państwowej Uczelni Stanisława Staszica.
 

W projekt zaangażowana jest także Izba Gospodarcza Północnej Wielkopolski oraz Habitat Lunares. Koszt budowy obiektu zamknął się w 850 tys. złotych. Większość stanowią środki unijne.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group