Kalendarz roku szkolnego 2019/2020

02.09.2019   Autor: Redakcja
1029---116
W poniedziałek dla 4,6 mln uczniów z blisko 24 tys. szkół w całej Polsce rozpoczyna się rok szkolny 2019/2020. W Pile miejska inauguracja roku szkolnego nastąpi w Regionalnym Centrum Kultury, powiatowa w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica, połączona z oddaniem do użytku nowego boiska. Rok szkolny potrwa do 26 czerwca. 

W związku z reformą edukacji w pierwszych klasach szkół średnich będzie w tym roku więcej uczniów niż w latach ubiegłych. To tzw. podwójny rocznik, czyli ostatni rok absolwentów gimnazjów i pierwszy rocznik absolwentów 8-letnich szkół podstawowych. W całej Polsce jest ich blisko 333 tys. w liceach, 299 tys. w technikach i 109 tys. w szkołach branżowych pierwszego stopnia. W powiecie pilskim podwójny rocznik to blisko 2,8 tys. absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych. 

2 września to również pierwszy dzień zajęć dydaktyczno - wychowawczych w przedszkolach dla blisko 1,4 mln dzieci w całym kraju. 

W bieżącym roku szkolnym przewidywane są m.in dwie dłuższe przerwy świąteczne. Na Boże Narodzenie od 23 grudnia do 2 stycznia, a na Wielkanoc od 9 do 14 kwietnia. Z kolei dwutygodniowe ferie zimowe dla uczniów z województwa wielkopolskiego potrwają od 25 stycznia do 9 lutego, a dla uczniów z zachodniopomorskiego od 8 do 23 lutego. 
Ósmoklasiści przystąpią do egzaminów w okresie od 21 do 23 kwietnia. Pierwszego dnia zmierzą się z językiem polskim, drugiego z matematyką, a trzeciego języka obcego nowożytnego. Dla tych, którzy nie będą mogli zdawać w kwietniu przewidziano egzaminy na 1-3 czerwca. 

Maturzyści rok szkolny zakończą 24 kwietnia. Egzaminy maturalne rozpoczną się 4 maja. Sesja pisemna potrwa do 21, a ustna do 22 maja. Matura tradycyjnie rozpocznie się egzaminem pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym. Drugi dzień przewidziany jest na matematykę na poziomie podstawowym, a trzeci na język angielski. 

Do 30 września dyrektorzy szkół mają obowiązek poinformować o dodatkowych dniach wolnych od zajęć lekcyjnych. Ich liczba jest różna dla poszczególnych typów szkół i wynosi: do 8 dni w szkole podstawowej, do 10 dni w liceum ogólnokształcącym i technikum, do 6 dni w szkole branżowej I stopnia. Najczęściej szkoły decydują, aby wolne były dni egzaminów wewnętrznych i rekolekcji. 

fot. zdjęcie poglądowe pixabay

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group