Traktorem po stolicy. Ciągniki rolnicze najczęściej są rejestrowane w dużych miastach

12.08.2019   Autor: Redakcja
1152---227
Najwięcej traktorów rejestrowano w Warszawie, Poznaniu i Lublinie. Na ósmym miejscu znalazła się Sokółka – wynika z danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Resort cyfryzacji, który opublikował dane, zauważył, że paradoksalnie ciągniki rolnicze najczęściej są rejestrowane w dużych miastach. MC przeanalizowało przy tym pojazdy zarejestrowane w Polsce po raz pierwszy przez ostatnie 10 lat, łącznie blisko 270 tys. ciągników.Okazało się, że najwięcej traktorow zarejestrowano w Warszawie (3180). Na podium uplasowały się również Poznań (1705) i Lublin (920). Kolejne miejsca zajmują: Wrocław (862), Kraków (713), Łódź (595) i Białystok (583).

Dopiero na ósmym miejscu znalazła się pierwsza z mniejszych miejscowości – Sokółka w woj. podlaskim (557 zarejestrowanych ciągników).

- Znawcy tematu doskonale wiedzą, że właśnie tam produkuje się ciągniki marki Farmer, ale to nie wszystko. W Sokółce siedzibę ma również jeden z importerów pojazdów tego typu – zauważa resort w komunikacie.

Podczas rejestracji pojazdu do bazy CEPiK trafia również informacja o tym, z jakiego kraju pochodzi nabyty ciągnik. Ta rubryka wypełniana jest zazwyczaj wtedy, kiedy pojazd jest używany i pierwszy raz rejestruje się go w naszym kraju.Podczas gdy najwięcej używanych samochodów osobowych kupujemy u naszych zachodnich sąsiadów z ciągnikami jest zupełnie inaczej.
Skąd je zatem ściągamy najczęściej? Z Francji. Przez ostatnie 10 lat do Polski trafiło stamtąd ponad 40 tysięcy tego typu maszyn. W tym samym czasie z Niemiec sprowadziliśmy 25 tysięcy ciągników, a z Wielkiej Brytanii nieco ponad 10 tysięcy sztuk.

Jak wskazuje resort cyfryzacji, importerzy traktorów wybierali również bardziej egzotyczne kierunki. W CEPiK znajdują się pojedyncze ciągniki z Kamerunu, Gambii, Panamy i Arabii Saudyjskiej.

Choć dla wielu Polaków nazwa Ursus jest synonimem słowa ciągnik, to nie jest to wcale najpopularniejsza marka traktorów w naszym kraju. Pod tym względem liderem jest czeski Zetor. Ursus znalazł się dopiero na piątej pozycji.

Ciągniki w Polsce. Najpopularniejsze marki:
1. ZETOR (39 260)
2. JOHN DEERE (33 136)
3. NEW HOLLAND (24 641)
4. MASSEY FERGUSON (21 513)
5. URSUS (17 148)

Dane: CEPiK (2009–2019) / Ministerstwo Cyfryzacji
Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group