Tak dla S11, ale nie przez tereny cenne przyrodniczo

11.06.2019   Autor: Mateusz Manthai
1190---21
Lęgowisko orła, czy siedlisko żółwia to miejsca, którym może zagrozić budowa drogi S11 w powiecie chodzieskim. W Chodzieskim Domu Kultury odbyły się konsultacje społeczne dotyczące przebiegu arterii.

Wraca temat budowy drogi ekspresowej S11 w powiecie chodzieskim. Inwestycja budzi niemałe kontrowersje wśród mieszkańców powiatu. Kwestionowany jest planowany przebieg trasy.

- Tu się mało mówiło na ten temat, że droga przecina środowisko, w którym cała masa zwierząt migruje. Następstwa tego będą szalone, nie do przewidzenia - mówi Eugeniusz Bogdan, mieszkaniec powiatu chodzieskiego.

Są to tereny bardzo cenne przyrodniczo i przecinanie ich taką wielką budowlą, jaką jest droga ekspresowa, w mojej ocenie nie jest właściwe -  dodaje Piotr Kozierowski, mieszkaniec powiatu chodzieskiego.

– Ja wiem, że ludziom zależy na szybkim przemieszczaniu się, ale nie chciałbym żeby to było kosztem naszych terenów - 100% Piotr Kucharczyk – mieszkaniec

Na fali niezadowolenia mieszkańców powstała inicjatywa Alert S11. Członkowie grupy podważają proponowany przez GDDKiA przebieg trasy, który biegnie przez cenne przyrodniczo tereny Gontyńca i Papierni.

- Chcemy chronić to miejsce dlatego, że uważamy, że nie mamy zezwolenia od przyszłych pokoleń na niszczenie takich miejsc. My sami to otrzymaliśmy od poprzednich. Jak widzimy i słyszymy jest tutaj przepiękna przyroda. Przed chwilą widzieliśmy orła, czaplę, stare, piękne drzewa, kilkusetletnia lipa, która rośnie tuż obok. To wszystko może zniknąć - przekonuje Tomasz Zalwert, Alert S11.

Starosta chodzieski postanowił zorganizować otwarte spotkanie dla mieszkańców powiatu, po to, by wsłuchać się w ich zdanie.

- GDDKiA swego czasu, tj. kwiecień, maj, zrobiła konsultacje z mieszkańcami w zasadzie tylko dwóch gmin na temat przebiegu S11. Mieszkańcy powiatu chodzieskiego mają niedosyt, mają swoje uwagi i była taka oddolna potrzeba, żeby zrobić spotkanie - tłumaczy Mirosław Juraszek,  starosta chodzieski.

Budowa drogi ekspresowej S11 to wciąż odległa w czasie inwestycja. GDDKiA pracuje obecnie nad studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group