Niezastąpiony w walce z przeziębieniem. Wkrótce zakwitnie

16.05.2019   Autor: Redakcja
1325---527
Czarny bez to bardzo popularny krzew rosnący w całej Polsce. Nie wszyscy jednak wiedzą, że kwiaty i owoce tej niepozornej rośliny mają niezwykłe właściwości lecznicze. Można z nich przyrządzać syropy i napary, które wzmocnią odporność, a nawet wyleczą przeziębienie i świetnie sprawdzą się, gdy wiosenna i letnia aura przeminie.

Choć nazwa może mylić, czarny bez kwitnie na biało w czerwcu, jego kwiaty tworzą charakterystyczne baldachy i to je właśnie zrywamy, aby przyrządzić lecznicze napary. Czarne są za to owoce tego krzewu, które zbieramy od sierpnia do października.

Lecznicze działanie czarnego bzu
Kwiaty i owoce czarnego bzu zawierają flawonoidy o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym, lekko moczopędnym, rozkurczowym i wzmacniającym naczynia krwionośne. Owoce czarnego bzu to także cenne źródło witaminy C oraz witamin z grupy B.
Co ważne, zarówno kwiaty jak i owoce czarnego bzu zawierają również substancje szkodliwe dla ludzkiego organizmu: prunazynę i sambunigrynę o działaniu toksycznym. Dlatego nie należy spożywać czarnego bzu na surowo. Jednak poddany odpowiedniej obróbce i przygotowany we właściwy sposób, stanie się niezastąpionym lekarstwem w domowej apteczce.

Jak przyrządzić syrop z kwiatów czarnego bzu?
Potrzebujemy ok. 50 kwiatów czarnego bzu, tzw. baldachów, 1 litr wody i 1 kg cukru. Z kwiatów usuwamy łodygi i ogonki, następnie zalewamy je wrzącą wodą i zostawiamy do ostygnięcia. Kiedy wystygną wstawiamy kwiaty (ciągle w wodzie) do lodówki na 24 godziny. Następnie przecieramy je przez sito, do powstałego płynu dodajemy cukier i gotujemy, co jakiś czas zbierają pianę. Gdy cukier całkowicie się rozpuści, powstały syrop przelewamy do słoików lub butelek i pasteryzujemy kwadrans.
Jak przyrządzić syrop z owoców czarnego bzu?
Potrzebujemy kilogram owoców czarnego bzu, ok. kilogram cukru i wodę. Owoce myjemy, wkładamy do garnka i zasypujemy cukrem – ilość zależy od tego, jak słodki syrop chcemy uzyskać. Następnie owoce zalewamy wodą tak, aby były nią przykryte. Gotujemy na wolnym ogniu aż owoce puszczą soki. Ostudzone owoce z syropem przecieramy przez sito, a powstały płyn przelewamy do słoików lub butelek i pasteryzujemy kwadrans.

Tak przygotowany syrop z kwiatów lub owoców czarnego bzu zwalcza przeziębienie, ułatwia odkrztuszanie, działa rozkurczowo, detoksykująco i pobudza krążenie. Mogą go pić dzieci i kobiety w ciąży. Zaleca się spożywanie 4 łyżeczek dziennie, ale ze względu na działanie wykrztuśne, nie należy pić go przed snem.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group