Przed nami mniej przyjemne oblicze kwietnia

06.04.2019   Autor: Adam Pelczyk
---

Sobota w regionie mija pod znakiem pięknej pogody. Niebo jest wolne od chmur a słupki rtęci w termometrach zbliżają się do 20 stopni. Wszystko to sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Przed nami jeszcze dwa dni ciepłej aury, po czym nastąpi ochłodzenie.

Za przyjemną wiosnę odpowiada układ baryczny wysokiego ciśnienia znad Północno-Zachodniej części Rosji, który we współpracy z niżami obecnymi na Zachodzie Europy, sprowadza ciepłą masę powietrza powietrza pochodzenia polarnomorskiego.

Większe zmiany z pewnością nie nastąpią w przeciągu najbliższych dwóch dób. W niedzielę spodziewamy się sporej dawki Słońca oraz temperatur rzędu 18-19 stopni. Wiatr powieje umiarkowanie, choć już słabiej niż w ostatnich dniach. W poniedziałek z kolei może pojawić się nieco więcej chmur, jednak wciąż będzie ciepło - do 18 stopni.

Ochłodzenie rozpocznie się w nocy z poniedziałku na wtorek. Z północy na południe przejdzie mało aktywny front atmosferyczny, związany z niżem znad Zatoki Fińskiej, za którym spłynie chłodniejsza masa powietrza. Następnie nad Północnym Atlantykiem i Skandynawią zacznie rozbudowywać się wyż, który odpowiedzialny będzie za cyrkulację północno-wschodnią (grafika powyżej). We wtorek maksymalnie zobaczymy około 10 stopni a nocami ponownie pojawią się przymrozki.

Niższe wskazania termometrów utrzymają się w kolejnych dniach. Dodatkowo, w II połowie tygodnia może dojść do rozwoju niżu, który próbując wejść od południa do Polski, mógłby przynieść niemałe zamieszanie. Po jego prawej stronie zaciągane by było ciepłe powietrze natomiast po lewej sporo chłodniejsze. Na dużym, poziomym kontraście termicznym wykształciłyby się opady różnego rodzaju. Wówczas w regionie przejściowo wystąpiłby nawet deszcz ze śniegiem. Podczas weekendu z kolei ponownie powinno się ocieplać.

Czy do rozwoju takiej sytuacji dojdzie, na chwilę obecną ciężko powiedzieć. Jednak już teraz możemy stwierdzić, że tegoroczny kwiecień będzie zupełnie różny od ubiegłorocznego, podczas którego wiosna w zasadzie nas nie opuszczała.

Przypominamy Państwu, że najnowszą prognozę pogody możecie codziennie sprawdzać w zakładce "Sprawdź aktualną pogodę" na portalu Asta24. Dodatkowo, zachęcamy do wysyłania wiosennych zdjęć na adres: a.pelczyk@tvasta.pl lub stosując znacznik @skylighter24 w serwisie społecznościowym Instagram.

Grafika/źródło: Metoffice; Przyroda, Pogoda, Klimat.

Przeczytaj więcej o: pogoda, wiatr, wiosna, ochłodzenie, wyż, niż,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group