Piła z dużym potencjałem dla biznesu

11.03.2019|Autor: Paweł Różycki

Piła znalazła się wśród dziecięciu średnich miast w Polsce z największym potencjałem dla rozwoju nowoczesnych usług biznesowych. Tak wynika z rankingu przygotowanego przez ASBL na zlecenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Badano 35 miast średniej wielkości pod kątem ich atrakcyjności dla inwestorów poszukujących lokalizacji pod działalność biznesową i tworzenie nowych miejsc pracy w sektorze usług biznesowych.

Według autorów raportu Piła oraz Opole, Tarnów, Płock, Elbląg, Nowy Sącz, Kalisz, Legnica, Koszalin i Gorzów Wielkopolski charakteryzują się co najmniej ponadprzeciętnym potencjałem inwestycyjnym dla centrów outsourcingu procesów biznesowych, centrów usług wspólnych, sektora IT oraz prac badawczo – rozwojowych. Ich szanse na rozwój analizowanej branży zależą jednak od szeregu działań prorozwojowych i proinwestycyjnych na poziomie lokalnym.

W raporcie badano między innymi czy mniejsze miasta regionalne i subregionalne mogą stać się atrakcyjną alternatywą dla dużych ośrodków miejskich w zakresie inwestycji w sektorze usług biznesowych, jaki typ firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych są w stanie przyciągnąć w największym stopniu oraz które z badanych miast maj w tym zakresie największy potencjał. W ramach prac nad raportem oceniono między innymi poziom rozwoju i dostępności infrastruktury społecznej i gospodarczej w miastach średnich, wyposażenie instytucjonalne i jego jakość pod kątem potrzeb inwestorów, twarde czynniki atrakcyjności inwestycyjnej, w tym dostępności transportowej oraz dostępnej powierzchni biurowej i inwestycyjnej, kapitał ludzki i dostępności wykwalifikowanych kadr, w szczególności w zakresie usług finansowo – księgowych, informatyki o poziomu znajomości języków obcych.

Jak podkreślają autorzy raportu głównymi przewagami miast takich jak Piła mogą być niższe koszty prowadzenia działalności (przede wszystkim koszt najmu powierzchni biurowej oraz oczekiwania płacowe pracowników) oraz niższa rotacja kadry.

źródło: propertynews.pl
fot. asta-net

Przeczytaj więcej o: ASBL, biznes piła, inwestycje piła, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, potencjał dla rozwoju Piła, usługi biznesowe Piła

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • Polacy dziękują PO

  dzięki reformom PO przez które wybudowano 2-gi tor do Poznania i budowie s10 i s11, budowie 4 pasów ruchu na Al. Niepodległości w Pile, budowie 4 psów ruchu na ul. Kossaka w Pile dzięki budowie 4 pasów ruchu na ul. Bydgoskiej w Pile dzięki pociągowi do Berlina, dzięki odbudowie 2 toru do Chojnic i dalej, dzięki budowie 2 toru nad morze do Kołobrzegu i dzięki elektryfikacji torów kolejowych Piła-Berlin rozwój dla Piły jest możliwy i pewny

  • hehe

   a gdzie jest to znane, olbrzymie lotnisko z którego możemy latać w różne części świata, gdzie swoją siedzibę ma Boeing i Airbus?! nie rób jaj, to też przecież jest ważny element tej całej zasługi PO!

   • kaszka

    lotniska nie ma bo by młodzi odlecieli do londynu

   • 21345

    Prawie 4 lata pisiory rządzą a jest raczej coraz gorzej i wcale nie jestem za PO ani pisorami

    • pilanin

     >>>Prawie 4 lata pisiory rządzą a jest raczej coraz gorzej
     Może jakiś konkret?

     • Grajux

      Coraz więcej podatków – niby oczywiście omijają podwyżki ich bezpośrednio dla ludzi, ale firmy dostają coraz to więcej – a jak wiadomo firmy odbijają sobie to na klientach czyli pośrednio i tak płaci każdy.

 • GieZlo

  Tyle, że PO nie rządzi już prawie 8 lat. Co w tej sprawie zrobił PiS? Schował S11 do szuflady na rzecz S19 na ścianie wschodniej! Koncepcje przebiegu trasy S11 sprzed 8 lat do dzisiaj wiszą w Urzędzie w Ujściu! Jestem przekonany, że po wyborach znowu zostanie “włożony do szuflady”, gdyż nadal w planach do 2023 roku brak jakiegokolwiek odcinka S11 oprócz realizowanej obwodnicy Szczecinka!

  • Matura to bzdura

   4 lata od wyborów w 2015 matematyku z PO.a w województwie i gminie PO rzadzi juz 4 kadencję głąbie!

   • felix

    3 kadencję, od grudnia 2010. Panie Matura to bzdura

    • ja

     Bzdury piszesz panie felix. Marek Wozniak (PO) został marszałkiem w trakcie kadencji w pazdzieniku 2005 r. a w 2006 r. został ponownie wybrany i jest do dziś. Licząc kawałek II kadencji to jest w trakcie 5-tej. W gminie faktycznie od 2010, ale to województwo dzieli kasę, czyli rządzi.

 • żeglarz

  Poziom powyższych wypocin jest żenujący. Coś mi się wydaje, że to tzw. “prawdziwi patrioci”. . . wybitni znawcy sportu (telewizyjnego) i smakosze taniego piwa.

 • zarobiony jestem

  …głównymi przewagami miast takich jak Piła mogą być… niższe oczekiwania płacowe pracowników…
  ot i cała prawda o potencjale biznesowym Piły (dobrze że jest te 13 zeta minimum bo byście robili za 5 zeta).

 • felix

  “Zastanawia mnie też inna rzecz. Jak to jest, że żyjemy w kraju, którego
  obywatel czyta średnio mniej niż jedna ksiażkę rocznie, a jak
  przychodzi co do czego, to nagle wszyscy znaja się dosłownie na
  wszystkim: na alpinizmie, na ruchu lotniczym, na edukacji, medycynie,
  piłce nożnej, Oscarach, płytach tektonicznych, kabala I lasach
  tropikalnych? Gdzież jest źródło tak obszernej wiedzy? “